Kazalo
Ustanovitev podjetja za tujce, ki so državljani EU, tiste, ki ne prihajajo iz držav EU, ter tuja podjetja, ki ustanavljajo podjetja v Sloveniji
Tujec, ki prihaja iz držav EU, in želi ustanoviti podjetje v Sloveniji
Tujci, ki prihajajo iz držav EU, lahko registrirajo oziroma ustanovijo d. o. o. (družbo z omejeno odgovornostjo) ali s. p. (delo opravljajo kot samostojni podjetnik). Tujec, ki prihaja iz države EU, bo za ustanovitev podjetja potreboval osebni dokument in slovensko davčno številko. Prav tako bo tujec iz države EU potreboval določene dokumente iz svoje matične države, s katerimi bo izkazal, da ni davčni dolžnik, da ni v nobeni kazenski evidenci ter ni kršitelj zakonodaje o delu in zaposlovanju na črno. Seveda mora za ustanovitev podjetja izpolnjevati še določene druge pogoje, povezane na primer z lokacijo podjetja. Podjetje je lahko namreč registrirano v prostorih, katerih (so)lastnik je, ali pa za registracijo potrebuje izjavo lastnika, ki dovoli registracijo na določenem naslovu.
Kaj pa tujci, ki ne prihajajo iz držav EU?
Tujec, ki prihaja iz tretje države, mora predložiti EMŠO, slovensko davčno številko, matično številko ter overjen izpisek iz poslovnega registra svoje matične države, podobno kot tujec, ki je državljan EU. Pomembno je, da se predhodno pridobi slovenska davčna številka.
Kako lahko tuje podjetje ustanovi podjetje v Sloveniji?
V kolikor registracijo podjetja v naši državi opravlja tuje podjetje, pa so potrebni naslednji dokumenti: davčna številka za novo podjetje v Sloveniji, davčna številka zastopnika tujega podjetja, ki odpira podjetje v Sloveniji, izpis iz matičnega registra tujega podjetja, razna dokazila o podjetju iz tuje matične države in overjeno izjavo lastnika sedeža novega podjetja v naši državi.
Kako je, kadar želi tujec upravljati podjetje kot direktor ali zastopnik?
Tujec, ki ustanovi ali soustanovi d. o. o. in ga ima namen voditi kot direktor, prokurist ali podobno, mora opraviti prijavo začetka dela. Tujec, ki želi biti zastopnik podjetja, potrebuje delovno dovoljenje. Izjema so le tisti tujci, ki so državljani EU in držav, s katerimi ima naša država sklenjen sporazum o prostem pretoku delovne sile. Pri tem velja časovna omejitev glede takšnega dela, saj lahko takšno delo opravlja le največ 90 dni v letu.
Prijava tujca kot zastopnika se mora vpisati v sodni register Slovenije, sočasno pa je treba vpisati še podjetje in sedež pravne osebe, na katerem se bo izvajalo delo zastopnika, čas trajanja dela zastopnika, datum rojstva, osebno ime in državljanstvo.
Naša država ponuja dokaj ugodne davčne pogoje za tujce, ki ustanovijo novo podjetje v naši državi.
Svetujemo, da se obrnete na našo odvetniško pisarno, ki vam bo pomagala v postopku ustanovitve podjetja v Sloveniji. Če ste tujec ali tuje podjetje, ki želi ustanoviti podjetje v Sloveniji, vam svetujemo, da se na nas obrnete že na samem začetku postopka ustanovitve podjetja za tujce.