Kazalo
Civilno pravo ureja različne odnose med zasebniki, kot so dedovanje in razdelitev dediščine, urejanje meje in služnosti, nujni deleži, odškodnine, delitev premoženja ob razvezi, urejanje preživnin in stikov, delitev solastnine ali skupne lastnine, izterjave dolgov in podobno. Gre za zelo obsežno in raznoliko področje, ki ureja tako osebna kot premoženjska razmerja med posamezniki.
Če v razmerjih med posamezniki pride do sporov, nesporazumov ali konfliktov, je te veliko lažje razrešiti, če nam pri tem pomaga za to usposobljen pravnik, ki se dobro spozna na prav vsa področja civilnega prava. Strokovni pravni nasvet je v takšnih situacijah lahko vsem vpletenim v veliko pomoč ter jim pomaga k lažji razrešitvi sporov. Pri tem vam lahko pomaga tudi naša odvetniška pisarna, saj je civilno pravo področje, ki ga zaradi izkušenj in strokovnega znanja naših odvetnikov zagotovo dobro obvladamo.
Kaj vse spada pod civilno pravo?
- obligacijsko pravo (kamor spadata tudi pogodbeno in odškodninsko pravo),
- stvarno pravo (kamor spada tudi sosedsko pravo),
- dedno pravo,
- družinsko pravo, – civilno izvršilno pravo.
Civilno pravo obsega široko paleto pravnih področij. Vključuje obligacijsko pravo, ki ureja pravice in obveznosti strank v medsebojnih gospodarskih odnosih, stvarno pravo, ki opredeljuje pravice glede posesti in lastništva stvari, dedno pravo, ki se osredotoča na prenos premoženja po smrti, nepravdno pravo, ki ureja pravne statusne zadeve posameznikov brez konflikta med njimi, ter družinsko pravo, ki pokriva zakonske zveze, zunajzakonske skupnosti, razmerja med starši in otroki ter druge družinske zadeve.
Kot že omenjeno, gre za skupek različnih podvej prava, ki so izredno obširne in razvejane.
Kako vam lahko pomaga naš odvetnik za civilno pravo?
Prav zaradi obsežnosti in kompleksnosti civilnega prava je priporočljivo iskanje pravnega strokovnjaka, specializiranega za določeno področje civilnega prava, s katerim se soočate. Tak specialist bo najbolj vešč in usposobljen za obravnavo vaše specifične pravne problematike.
Odvetnik za civilno pravo vam bo svetoval glede bistvenih sestavin za določeno pogodbo, če vstopate v posel, vam razložil sporna določila (oziroma prepoznal pomanjkljivosti v pogodbi), vam pomagal pri oblikovanju pogodbenih klavzul, ki opozarjajo na neveljavna pogodbena določila, in podobno.
Če ste v negotovosti glede možnosti plačila oderuških obresti ali menite, da ste bili ob sklenitvi pogodbe prikrajšani, je odvetnik, specializiran za civilno pravo, prava oseba za nasvet in pomoč. Prav tako vam lahko takšen odvetnik svetuje v primeru odkrite stvarne napake na izdelku ali storitvi ali če želite razjasniti svoje pravice kot potrošnik.
Na katera tveganja moramo biti pozorni v civilnem pravu?
Znanje s področja civilnega prava je zlata vredno, saj se s civilnim pravom srečujemo vsak dan. Če se odločite, da boste za pomoč prosili odvetnika za civilno pravo, vas bo ta lahko opozoril na pasti nakupa pri nepremičninskih poslih. Večina izmed nas se bo vsaj enkrat v življenju srečala s kupoprodajno pogodbo za nepremičnino. Odvetnik za civilno pravo lahko pri tem poslu odigra izjemno pomembno vlogo. Njegova naloga je predvsem, da vas opozori na morebitne nejasnosti ali težave, kot so vpisi v zemljiško knjigo ali s tem povezani davki. Poleg tega vam lahko pomaga pri izpolnjevanju obveznosti, ki izvirajo iz dednih, davčnih ali zemljiškoknjižnih določb.
Civilno pravo ne pokriva samo kompleksnih pravnih zadev, ampak tudi vsakodnevne situacije, kot so sosedski spori, bodisi zaradi meja med posestmi ali morebitnih motečih dejanj sosedov. Odvetnik, specializiran za civilno pravo, vam bo ponudil nasvete o najučinkovitejšem in najhitrejšem n sosedski spori, bodisi zaradi meja med posestmi ali morebitnih motečih dejanj sosedov. Odvetnik, specializiran za civilno pravo, vam bo ponudil nasvete o najučinkovitejšem in najhitrejšem načinu reševanja takšnih konfliktov. Z dobrim odvetnikom na tem področju ne boste le prihranili časa in denarja, temveč boste tudi zagotovili, da so vaše pravice ustrezno zastopane. Če odvetnik pres ačinu reševanja takšnih konfliktov. Z dobrim odvetnikom na tem področju ne boste le prihranili časa in denarja, temveč boste tudi zagotovili, da so vaše pravice ustrezno zastopane. Če odvetnik presodi, da spora ni mogoče rešiti mirno, bo za vas konflikt skušal rešiti na sodišču
Civilno pravo se deli na več področjih, med katere spada tudi obligacijsko pravo.
Obligacijsko pravo predstavlja specifičen del civilnega prava ter ureja obveznosti med pravnimi in fizičnimi osebami. Ko govorimo o obveznostih, se nanašamo na pravno zavezanost ene strani, pogosto označene kot dolžnika, do druge strani, imenovane upnik. V osnovi to pomeni, da dolžnik nekaj dolguje upniku ali mora zanj nekaj opraviti. Upnik ima pravico, da zahteva izpolnitev te obveznosti, in če dolžnik ne izpolni svoje obveznosti, je ta obveznost iztožljiva. To daje upniku pravico, da v primeru neizpolnitve obveznosti s strani dolžnika zahteva sodno izvršbo.
Obveznost se šteje za zapadlo, ko lahko upnik v skladu z vsebino obligacije zahteva njeno izpolnitev. Obligacijsko pravo kot del civilnega prava opredeljuje in razvršča obveznosti glede na njihov izvor: pogodbe, kvazikontrakte, delikte in kvazidelikte. Obligacije lahko razdelimo tudi na poslovne in neposlovne. Poslovne obveznosti nastanejo na podlagi pravnega posla. To so lahko obveznosti, ki izhajajo iz pogodbe (dvostranski pravni posel) ali pa obveznosti, ki izhajajo iz enostranskega pravnega dejanja.
Neposlovne obveznosti izhajajo iz pravnih dejstev, ki jih zakon sam določa kot osnovo za nastanek obveznosti. Sem spadajo situacije, kot so različna krivdna dejanja, neopravičena obogatitev na tujo škodo in druga podobna razmerja. V okviru obligacijskega prava se nahaja tudi segment zasebnega civilnega prava. V tem segmentu zakon subjektom priznava pravico, da sami določajo in urejajo svoja medsebojna razmerja, seveda pod pogojem, da so te osebe sposobne samostojno sklepati pravne posle. Ključno je poudariti, da je v slovenskem pravnem sistemu obligacijsko pravo urejeno z Obligacijskim zakonikom.
Obligacijsko pravo ureja različne obveznosti med zasebniki, kot so na primer pogodbe oziroma pravno poslovne obveznosti ali neposlovne oziroma odškodninske obveznosti. Na to področje spada na primer uveljavljanje odškodninskih in zavarovalnih zahtevkov, pri čemer je treba slediti predpisanemu postopku in rokom za oddajo takšnih zahtevkov, predvsem pa jim dodati vsa potrebna dokazila. Zaradi tega je svetovanje odvetnika, ki je specializiran za obligacijsko oziroma odškodninsko pravo pri tem zelo zaželena, saj boste z njegovo pomočjo lahko dosegli izplačilo višje odškodnine. Prav tako pa vam naša odvetniška pisarna lahko pomaga pri sestavljanju in preverjanju različnih pogodb ter vas zastopa v morebitnih sporih, ki nastanejo zaradi kršenja ali neupoštevanja pogodbenih določil.
Pod civilno pravo spada tudi stvarno pravo.
Stvarno pravo ureja predvsem področje lastništva oziroma različne stvarne pravice, kot so lastninska, zastavna in stavbna pravica, pravica do služnosti in pravica stvarnega bremena. Velikokrat gre v takšnih primerih za tako imenovano sosedsko pravo oziroma za ureditev meje med dvema sosednjima parcelama, dodelitev ali preklic služnosti, motenje posesti in druge sosedske spore, prav tako pa med stvarno pravo spada urejanje ali delitev skupne lastnine, solastnine ali etažne lastnine. Na vseh teh področjih ima naša odvetniška pisarna veliko izkušenj, zato vam lahko nudi odlično pravo svetovanje.
Tudi stvarno pravo je podveja civilnega prava, ki ureja pravna razmerja v družbi. V glavnem ureja pravice na stvari oziroma razmerja med ljudmi glede na stvar in premoženjska razmerja med posamezniki. Ena izmed najpogostejših pravic stvarnega prava je na primer lastninska pravica. V stvarnem pravu velja, da mora vsaka stvarna pravica obstajati in biti določena z zakonom. Predmet pravice je individualno določena stvar, ki mora imeti sposobnost nastopati v pravnem prometu. Ob tem je treba omeniti, da je prej pridobljena pravica močnejša od pozneje pridobljene pravice, če velja, da si pravice med seboj konkurirajo.
Stvarne pravice so neposredno povezane s stvarjo in niso odvisne od tega, kdo je njen nosilec. Zastavna pravica je primer take stvarne pravice, pri kateri stvar služi kot zavarovanje dolga. Če se zastavljena stvar proda, dolžnik s tem izpolni obveznost dolga, ki je bil s stvarno pravico zavarovan. Ko je dolg poplačan, se obligacijsko razmerje konča, stvarna pravica (v tem primeru zastavna pravica) pa se prenese na subjekt, ki je bil kreditodajalec.
Dedno pravo je tudi del civilnega prava
Pomembno področje civilnega prava je vsekakor tudi dedno pravo. Prav pri dedovanju namreč velikokrat prihaja do različnih sporov med dediči. Zapuščinski postopki so zaradi tega lahko zelo dolgi in mučni, pa tudi, ko se končajo, to še ne pomeni, da je dediščina takrat ustrezno razdeljena – lastništvo nepremičnin si lahko deli več dedičev z zelo različnimi interesi, nujni deleži velikokrat niso določeni v naravi, nekaterim dedičem se delitev zdi nepravična, zato je ne spoštujejo in tako dalje. Dedno pravo je lahko precej zapleteno, pomoč odvetnika za civilno pravo pa v takšnih situacijah več kot dobrodošla, saj vam bo pojasnil vaše pravice in razložil vse, kar vas zanima v zvezi z dedovanjem. Pri svetovanju na tem področju vam lahko pomaga tudi naša odvetniška pisarna.
Družinsko pravo kot del civilnega prava
V primeru razveze oziroma ločitve je treba razdeliti premoženje, določiti preživnine, če sta imela bivša partnerja skupne otroke, predvsem pa razrešiti morebitne spore, kar zaradi vpletenosti čustev in jeze ni vedno lahko. Naša odvetniška pisarna vam nudi celostno pravno svetovanje v primeru prenehanja zakonske ali zunajzakonske skupnosti, delitve premoženja, urejanja preživnin in stikov ter vseh ostalih zadev, ki jih ureja družinsko pravo.
Civilno izvršilno pravo
Če dolžnik ne poplača svojih terjatev do upnika, slednji lahko vloži predlog za izvršbo oziroma izterjavo. To področje ureja civilno izvršilno pravo, ki upniku omogoča povračilo terjatev. Naša odvetniška pisarna lahko poskrbi za uspešno izterjavo preživnine ali različnih drugih dolgov ter vam pomaga v vseh postopkih civilnega izvršilnega prava. Za vas lahko sestavimo tudi opomin pred izvršbo ali tožbo dolžnika oziroma vam pomagamo sestaviti ugovore ali odgovore na ugovore v postopku.
Kako je definirano potrošniško pravo?
Civilno pravo vključuje tudi potrošniško pravo, ki se osredotoča na specifične značilnosti obligacijskih razmerij med podjetji in potrošniki. Potrošniško pravo je namenjeno predvsem zaščiti potrošnika, ki je v večini primerov v podrejenem položaju v primerjavi s podjetji. Pravni okvir za zaščito potrošnikov v Sloveniji določata Zakon o varstvu potrošnikov in Zakon o varstvu potrošnikov pred nepoštenimi poslovnimi praksami. Zakon določa, da ima potrošnik pri pogodbah, ki so sklenjene na daljavo, pravico, da v roku 14 dni podjetje obvesti o odstopu od pogodbe. Ob tem mu ni treba posebej navesti razloga za svojo odločitev.
Pravna pomoč odvetnika za civilno pravo
Naša odvetniška pisarna se ukvarja z vsemi naštetimi področji, zato civilno pravo zelo dobro poznamo. Pri svojem delu se srečujemo s konflikti med dediči, sosedi, bivšimi zakonci ali drugimi posamezniki, ki se vlečejo že leta in leta, a bi jih lahko razrešili že veliko prej, če bi udeleženi pravočasno poiskali pomoč odvetnika za civilno pravo. V primeru, da se s podobnimi težavami spopadate tudi sami, nikar ne dopustite, da bi se spor po nepotrebnem vlekel več let ter vas vsakodnevno obremenjeval, ampak čim prej poiščite strokovno pravno pomoč, saj se bo zadeva tako veliko hitreje razrešila.
- sestavi različnih pogodb civilnega prava,
- odškodninskih zahtevkih,
- razdelitvi solastnine ali skupne lastnine,
- ureditvi meje,
- uveljavljanju služnosti in nujne poti,
- posestnih sporih oziroma motenju posesti,
- ureditvi gradnje čez mejo,
- zavarovanju vaših vlaganj v tujo nepremičnino ali nepremičnino v skupni lasti,
- postopkih, ki so vezani na dedovanje in razdelitev zapuščine umrlega,
- dediščinski tožbi in nujnih deležih,
- postopkih razdedinjenja dedičev v skladu z zakonsko dopustnimi razlogi,
- postopkih odpovedovanja dediščine (npr. zaradi dolgov ali drugih razlogov),
- delitvi skupnega premoženja ob razvezi,
- urejanju preživnin in stikov,
- izvršbah in izterjavah,
- pripravi poravnav,
- razrešitvi sporov, ki nastanejo na področju civilnega prava,
- tožbah s področja civilnega prava,
- vseh postopkih s področja civilnega prava in vas zastopa v njih,
- pripravi strokovnega pravnega mnenja in svetovanju pri zaščiti vaših pravic in lastnine.