Kazalo
Stvarnopravni zakonik (SPZ-A) v 128.členu med drugim navaja sledeče:
- Zastavna pravica je pravica zastavnega upnika, da se zaradi neplačila zavarovane terjatve ob njeni zapadlosti poplača skupaj z obrestmi in stroški iz vrednosti zastavljenega predmeta pred vsemi drugimi upniki zastavitelja.
- Zastavitelj lahko ustanovi zastavno pravico za zavarovanje svojega ali tujega dolga.
- Predmet zastavne pravice so lahko stvari, pravice in vrednostni papirji, če je mogoče z njimi razpolagati in če imajo premoženjsko vrednost.
V primeru, da je predmet zastave premičnina je to ročna zastava, v primeru, kadar je zastavna pravica na nepremičnini je to hipoteka, možno pa je zastaviti tudi vrednostne papirje.
Kdaj nastane zastavna pravica?
- Pravnega posla, za katerega je potreben veljavni pravni posel, iz katerega izhaja: obveznost ustanoviti zastavno pravico, obveznost izvršitve razpolagalnega posla (primer: pri nepremičnini vpis hipoteke v zemljiško knjigo, pri premičnini pa njena izročitev) ter razpolagalna sposobnost zastavitelja.
- Zakonite zastavne pravice ki nastopi ko, so izpolnjeni pogoji, ki jih predvideva Obligacijski zakon.
- Sodne odločbe, ki nastane s pravnomočnostjo sodne odločbe, razen če zakon ne določa drugače.
Kakšne so pravice zastavnega upnika?
- Hraniti stvar, ki je predmet zastavne pravice kot dober gospodar
- Nima pravice stvar, ki je predmet zastavne pravice uporabljati, jo komu izročiti ali dati v pod zastavo, razen če mu zastavitelj to dovoli.
- Plodove, ki so predmet zastave naj se ločijo od glavne stvari in naj pripadajo dolžniku, razen če je v pogodbi določeno drugače.
- V primeru, da se naknadno pokažejo stvarne ali pravne napake na zastavljeni stvari in se z njo ni mogoče več poplačati do višine zavarovane terjatve, lahko zastavni upnik od dolžnika zahteva drugo obliko zavarovanja
- Če se zastavljena premičnina kvari ali na drugačen način izgublja svojo vrednost, zaradi katere ne bo možno poplačati zavarovane terjatve, lahko sodišče na zahtevo upnika zahteva od dolžnika drugo zavarovanje.
- Takoj ko je terjatev poplačana, mora zastavni upnik stvar vrniti oziroma dovoliti prevzem.
Kakšne so pravice zastavitelja zastavne pravice?
- Zastavitelj lahko zahteva zamenjavo predmeta zastave in sicer tako, da zahteva vrnitev zastavljene stvari s pomočjo sodišča, vendar le v primeru, če priskrbi drugo ustrezno stvar.
- Zastavljeno stvar je možno prodati na zahtevo zastavitelja, katero mora odrediti sodišče. Ta se lahko proda določeni osebi po določeni ceni, v primeru, da so varovani interesi zastavnega upnika.
Zastavna pravice se izvršI na dva načina:
- S sodno prodajo zastavljene stvari : Če zavarovana terjatev ni poravnana ob zapadlosti, sme zastavni upnik zahtevati od sodišča odločbo, naj se zastavljena stvar proda
- Z izvensodno prodajo zastavljene stvari : Upnik in dolžnik se z zastavno pogodbo dogovorita, da se zastavljena premičnina proda izvensodno. Tak dogovor mora bit pismen. Pri gospodarskih pogodbah se dogovor o izvensodni prodaji domneva. Zastavni upnik lahko zastavljeno premičnino proda na javni dražbi ali morebitni borzi po tržni ceni. Prodaja se lahko opravi v osmih dneh po dnevu ko je dolžnika oz zastavitelja o tem obvestil.
Ocena