Kazalo
Poslovni delež je definiran kot skupek pravic in obveznosti, ki izhajajo iz lastništva poslovnega deleža. Ko družbenik v družbo vplača vložek, ob tem prejme poslovni delež, ki mu prinaša določene pravice in obveznosti. Delež pravic in obveznosti je odvisen od višine osnovnega vložka, ta pa ne sme biti nižji od 50 evrov. Višina osnovnega vložka navzgor je neomejena, družbenik pa lahko vložek vplača tudi v stvareh. Poslovni delež je izražen v odstotkih. Družbenik lahko z njim razpolaga, kakor želi, višji kot je vložek, več pravic pa ima družbenik.
Kaj je odsvojitev poslovnega deleža?
Odsvojitev poslovnega deleža je postopek, v katerem družbenik svoj poslovni delež proda oziroma ga odsvoji na katerikoli drug način.
Kdaj družbenik prejme poslovni delež?
V trenutku, ko se ustanovi družba z omejeno odgovornostjo, lahko vsak izmed družbenikov prejme zgolj en poslovni delež, kasneje pa lahko z dodatnimi vložki prejme tudi več deležev. Deleže lahko družbenik tudi razdeli ali odsvoji. Odsvojitev poslovnega deleža je odločitev družbenika, delež pa lahko po želji tudi razdeli, ampak v tem primeru nastane več poslovnih deležev, ki so samostojni. Novega poslovnega deleža ni možno preprosto združiti s starim deležem. Poslovni deleži, ki so v celoti poplačani in so v rokah enega ali več imetnikov, se lahko združijo. Združitev je možna le na podlagi veljavnega sklepa skupščine.
Na kakšen način poteka odsvojitev poslovnega deleža?
Odsvojitev poslovnega deleža pomeni, da se družbeniki odpovedujejo svojim pravicam, ki izhajajo iz lastništva poslovnega deleža. S prodajo izstopijo iz lastništva družbe z omejeno odgovornostjo in lastništvo skupaj s pravicami in obveznostmi predajo tretji osebi (fizični ali pravni). Odsvojitev poslovnega deleža je lahko precej kompleksen proces, zato vam svetujemo, da se za pomoč obrnete na izkušenega odvetnika.
Odsvojitev poslovnega deleža se začne tako, da družbenik, ki namerava prodati svoj delež, o tem pisno obvesti ostale družbenike. V obvestilo mora nujno vključiti pogoje za prodajo in ostale elemente, na podlagi katerih se družbeniki odločijo, ali bodo uveljavili predkupno pravico. Predkupni upravičeni morajo v roku 30 dni od prejema obvestila o prodaji družbenika obvestiti, da so zainteresirani za nakup poslovnega deleža in da želijo izkoristiti predkupno pravico.
Kako poteka odsvojitev poslovnega deleža, če se eden izmed družbenikov odloči, da bo uveljavil predkupno pravico?
Če se katerikoli izmed družbenikov odloči, da bo uveljavil svojo predkupno pravico, mora družbenik to prodajo dejansko izvesti. Če je družbenikov, ki so zainteresirani za nakup deleža, več, postanejo imetniki deleža vsi skupaj. Če nihče izmed obstoječih družbenikov ne želi uveljaviti predkupne pravice, lahko družbenik svoj delež proda katerikoli tretji osebi.
Kakšna je pogodba za odsvojitev poslovnega deleža?
Odsvojitev poslovnega deleža mora biti nujno zapisana v pisni obliki. Bistveno je, da je pogodba sestavljena skladno s posebno odličnostjo ter da je napisana v notarski obliki in da upošteva vse zakonske elemente. Pred podpisom pogodbe za odsvojitev poslovnega deleža mora notar preveriti, ali obstajajo zadržki za prodajo ali drugačne oblike omejitev. Razlogi so opredeljeni v 10. členu Zakona o gospodarskih družbah, v primeru obstoja razloga za prekinitev prodaje pa se ta ne more izvesti.
Ali je poslovni delež možno tudi deliti?
Poleg odsvojitve poslovnega deleža je možna tudi njegova delitev. V določenih primerih je delitev poslovnega deleža nemogoča, saj je ta po naravi nedeljiv in samostojen. Primeri, v katerih je možna delitev, so opredeljeni v 483. členu Zakona o gospodarskih družbah. Na podlagi zakona se poslovni delež lahko deli, če z delitvijo nastane samostojen, torej dodaten poslovni delež. V praksi do delitve pride v primeru ločitve zakoncev, razdelitve premoženja med dediči ali delitve med solastnike.
Na kakšen način se deli poslovni delež z namenom odsvojitve poslovnega deleža?
Za odsvojitev poslovnega deleža ali njegovo delitev ima družbenik na voljo številne možnosti. Odsvoji ga lahko tako, da ga proda tretji osebi, ki je lahko fizična ali pravna, to pa mora storiti na podlagi pogodbe za odsvojitev poslovnega deleža. V omenjenem primeru nastane nov poslovni delež, ki je popolnoma samostojen in ločen od prvotnega poslovnega deleža. Pri takšni prodaji je bistveno, da družbenik upošteva predkupno pravico ostalih družbenikov. Na podlagi predkupne pravice imajo ostali družbeniki pravico, da ponujeni poslovni delež kupijo pred tretjimi osebami. Predkupne pravice ni možno uveljavljati le v primeru, ko družbena pogodba ne predvideva predkupne pravice. Družbenik lahko poslovni delež tudi razdeli na več delov in jih prenese na obstoječe družbenike. Če se odloči za to možnost, preostanek poslovnega deleža oziroma posamezen del ne sme biti manjši od 50 evrov, torej od minimalnega osnovnega vložka.
V primeru delitve poslovnega deleža je to zadeva vseh družbenikov. Nasprotno pa je pridobitev poslovnega deleža odločitev posameznega družbenika, na katero ostali družbeniki nimajo vpliva. Edini vpliv je seveda prej omenjena predkupna pravica, ki družbenikom daje prednost pri nakupu pred tretjimi osebami. Odsvojitev poslovnega deleža mora biti nujno zapisana v obliki notarskega zapisa.
Ali naj pred odsvojitvijo poslovnega deleža za pomoč prosim odvetnika?
Če ste se odločili prodati svoj poslovni delež, je pomembno, da pred tem nujno stopite v stik z odvetnikom. Zagotavljanje skladnosti z zakonodajo je ključno pri pridobivanju poslovnega deleža, saj lahko v nasprotnem primeru postopek postane neveljaven. Ne glede na razlog za odsvojitev ali delitev poslovnega deleža, kot so dedovanje, ločitev ali drugi razlogi, je postopek lahko kompleksen in dolgotrajen, če niste seznanjeni s pravnimi postopki in predpisi.
Odvetnik vam lahko s svojim znanjem in izkušnjami močno pomaga. S svojim strokovnim znanjem tako teoretičnih kot praktičnih vidikov bo sposoben najti hitre in učinkovite rešitve za vsak problem. Odvetnik vas bo vodil in podpiral, da bo odsvojitev poslovnega deleža potekala brez težav, obenem pa bo maksimalno varoval interese in preference družbenika. Odvetnika lahko za pomoč prosite tudi, če menite, da so bile vaše predkupne pravice kršene in želite izvedeti, kako jih uveljaviti.