Kazalo
Odvetnik za prekrške vam bo pomagal in vas zagovarjal v prekrškovnem postopku na sodišču.
Kako je definiran prekršek in pravna pomoč odvetnika za prekrške?
Ko govorimo o prekršku, govorimo o dejanju, ki je na podlagi zakona, uredbe ali odloka prepovedano in je zanj predpisana določena sankcija. Poznamo različne vrste prekrškov, ti pa so definirani v vsakem predpisu, ki ureja posamezno področje. Tako na primer poznamo prometne prekrške, davčne prekrške in podobno, vsem pa je skupno, da je zakonodajalec ocenil, da je za zagotovitev spoštovanja posameznega podpisa definicija prekrškov potrebna. Če niste prepričani, ali je vaše dejanje definirano kot prekršek in kakšne so sankcije, ki sledijo, se nemudoma pozanimajte pri odvetniku za prekrške.
Kaj se zgodi, ko organ ugotovi, da je oseba storila prekršek?
Postopanje organa ob ugotovitvi prekrška je odvisno predvsem od tega, ali je organ pristojen za obravnavo tega prekrška ali ne. Če gre za organ, ki je pristojen za obravnavo prekrška, mora najprej v prvem koraku izdati odločbo o prekršku ali pa z uradnim zaznamkom odločiti, da postopka ne bo izvedel. Če ste sami storili prekršek in ne veste, na koga se obrniti, je vedno najbolje najprej za nasvet vprašati odvetnika za prekrške. Slednji vam sicer sankcij ne bo odredil, vas bo pa napotil na pravi organ, ki bo ustrezno ukrepal.
Če organ ugotovi, da je bil prekršek dejansko storjen, bo izdal plačilni nalog. Denarne kazni se po navadi predpišejo za prehitro vožnjo, nedostojno vedenje, neredno poročanje davčnemu organu in podobno. Denarna kazen se odredi v obliki pisne odločbe o storjenem prekršku.
V primeru, ko prekrškovni organ ugotovi, da je bil prekršek storjen, ampak hkrati o tem ni pristojen odločati, vloži odložilni predlog na okrajno sodišče. Eden izmed takšnih postopkov je postopek zoper mladoletne osebe.
Katere postopke o prekrških poznamo in kako vam lahko pri tem pomaga odvetnik za prekrške?
Sodišča v grobem vodijo dve vrsti postopkov o prekrških. Eden izmed njih je postopek z zahtevo za sodno varstvo, drugi pa je redni sodni postopek o prekršku. Če niste prepričani, kateri izmed omenjenih bo doletel vas, pokličite odvetnika za prekrške, ki vas bo tudi pripravil na posamezen postopek ter vam svetoval, kako postopati, da boste najmanj oškodovani. Za oba omenjena postopka je pristojno okrajno sodišče.
Kakšne sankcije lahko pričakuje oseba, ki je v prekršku in kdaj se obrniti na odvetnika za prekrške?
Omeniti je treba, da se glede na vrsto prekrška precej razlikujejo tudi sankcije. Če ste na primer prehitro vozili, se denarne kazni razlikujejo od odstopanja od omejitev in ostalih okoliščin, v primeru, ko kazen plačate takoj, pa je ta tudi nižja (v večini primerov za polovični znesek). Če gre za hujši prekršek, pa boste najverjetneje morali na sodišče. V tem primeru boste nujno potrebovali tudi odvetnika za prekrške, ki vas bo na sodišču zagovarjal.
Za prekrške se navadno izreče glavna sankcija oziroma globa, ki po prejetem plačilu prinaša prihodek proračunu. Druga oblika sankcij pa je stranska sankcija, ki se izreče skupaj z glavno. Med stranske sankcije štejemo odvzem predmetov ali kazenske točke (v primeru prometne nesreče). Stranske sankcije izreka prekrškovni organ, v primeru, ko so te obvezno predpisane. Če pa gre za sankcije, ki jih zakonodajalec ni predpisal, o njih odloča sodišče. Mednje štejemo izgon tujca iz države, odvzem predmetov in podobno.
S čim vse se ukvarja odvetnik za prekrške?
Prekrškovno pravo je zelo širok pojem in obsega različne nasvete glede ukrepov zoper odločbe ali sklepe o prekrških. Odvetnik za prekrške mora tako poznati številne veje prekrškovnega prava, seveda pa je zaželeno, da je specializiran le za eno ali dve veji, saj je tako tudi večji strokovnjak na določenem področju.
Omeniti je treba, da cestno pravo ne obsega samo transportnega in logističnega prava, ampak vključuje tudi vse morebitne odškodninske in upravne vidike cestnega prometa, med katere štejemo prekrške. Če ste v prometu storili prekršek in vam grozi odvzem izpita za avto (zaradi prevelikega števila kazenskih točk), morate o smiselnosti postopanja povprašati odvetnika za prekrške. Odvetnik za prekrške vam bo svetoval, kako znižati število kazenskih točk in ali je to sploh možno, ter vam pomagal do pogojnega neodvzema dovoljenja.
Naloga odvetnika za prekrške je tudi zastopanje stranke v postopkih o prekrških ter svetovanje glede stroškovne učinkovitosti. Seveda mora odvetnik za prekrške ob tem upoštevati vsa določila in člene iz Zakona o prekrških ter se pri svetovanju sklicevati na okoliščine, v katerih se je stranka znašla, ki morajo temeljiti na resničnosti. Odvetnik za prekrške v imenu stranke tudi pripravi zahtevo za sodno varstvo in izjavo o prekršku ter poda ugovor zoper plačilni nalog, če obstajajo pogoji zanj.
Bistveno je, da odvetnik za prekrške svojih strank ne zavaja in jih opozori na možnosti uspeha oziroma neuspeha v postopku. Če odvetnik za prekrške presodi, da je smiselno sestaviti zahtevo za sodno varstvo, vam bo pri tem tudi pomagal. Te zahteve stranka ne more sama podati prek obrazca, ki je na voljo na internetu, ampak jo mora zanjo pripraviti in ustrezno utemeljiti odvetnik za prekrške. Vsebovati mora tudi vse dokaze in dejstva, ki utemeljujejo vsebino v zahtevi.
Kako pa je definirano inšpekcijsko pravo?
Inšpekcijsko pravo je pravo, ki obsega pooblastila, pravice in dolžnosti, ki jih ima inšpektor v inšpekcijskem postopku. Ta veja prava obsega dolžnosti in pravice veh osebkov, ki so vključeni v postopek, in definira sankcije, povezane s kršitvami pravil, ki jih določa zakonodaja. Odvetnik za prekrške vam lahko svetuje tudi glede postopkovnih pravil in postopkov, ki jih določa inšpekcijski nadzor. Poleg tega vam odvetnik za prekrške razloži vsebino, ki izhaja iz pravil, in odgovori na vsa morebitna vprašanja glede inšpekcijskega nadzora.
Kaj lahko sami storite, ko prejmete globo za prekršek in kako vam lahko pomaga odvetnik za prekršek?
Ob prejemu globe za prekršek imate nekaj možnosti. Denarno kazen oziroma globo lahko poravnate takoj ali pa se dogovorite za obročno plačilo, če nimate zadostnih sredstev. Če denarja za plačilo sploh nimate, lahko globo namesto v denarju poplačate z družbeno koristnim delom. Če sami niste krivi za prekršek, lahko podate tudi ugovor na globo. Zahteva za sodno varstvo se vloži na sodišče, vsebino zahteve pa lahko preverite v pravnem pouku, ki se nahaja na dnu odločbe oziroma plačilnega naloga. Najbolje je, da zahtevo preko odvetnika za prekrške podate takoj, ko prejmete globo, saj se tako izognete morebitnemu plačilu dodatnih stroškov, ki izhajajo iz zamudnih obresti. Če ste bili na primer prisotni v avtomobilu, ki ga je vozila druga oseba in je ta oseba med vožnjo storila prekršek, globo pošljejo vam, saj ste vi lastnik avtomobila. V tem primeru je tudi treba podati s priporočeno pomočjo odvetnika za prekrške zahtevo za sodno varstvo oziroma ugovor, v njem pa je treba jasno zapisati, da vozila niste vozili vi. Da bi bil ugovor odvetnika za prekrške odobren, je bistveno, da priložite močne in verodostojne dokaze, ki pričajo o tem, da prekrška niste storili vi (med dokaze štejemo na primer potrdilo delodajalca, da ste bili v času storjenega prekrška na delovnem mestu, fotografije itd.).