Kazalo
Darilna pogodba za kmetijsko zemljišče je pravni dokument, s katerim lastnik kmetijskega zemljišča prenese lastninsko pravico na drugo osebo, ki postane novi lastnik zemljišča. Gre za prenos lastništva na podlagi darila, kar pomeni, da se prenos opravi brezplačno ali za simbolično ceno. Takšna pogodba se običajno uporablja za prenos kmetijskih zemljišč med družinskimi člani, sorodniki ali drugimi osebami, ki imajo povezavo s kmetijstvom.
Darilna pogodba za kmetijsko zemljišče
V primeru podaritve kmetijskega zemljišča s pomočjo darilne pogodbe je treba pridobiti odobritev na pristojni upravni enoti. Za zemljišča, ki niso kmetijska, pa ni potrebna odobritev darilne pogodbe s strani upravne enote.
Pogoji za vpis lastninske pravice za kmetijsko zemljišče
Za pridobitev lastninske pravice nad kmetijskim zemljiščem mora darovalec obdarjencu predložiti zemljiškoknjižno dovolilo, ki je notarsko overjeno. Običajno se v praksi v darilno pogodbo za kmetijsko zemljišče že vključi zemljiškoknjižno dovolilo in se podpis na darilni pogodbi overi. V primeru, da darilna pogodba za kmetijsko zemljišče ne vsebuje zemljiškoknjižnega dovolila, se notarska overitev izvede ločeno.
Kakšen je postopek za vpis lastninske pravice za podarjeno kmetijsko zemljišče?
Obstajajo tri možnosti za vpis lastninske pravice za kmetijsko zemljišče v zemljiško knjigo.
Prva možnost je, da osebno obiščete notarja, ki bo overil vašo darilno pogodbo za kmetijsko zemljišče. V tem primeru mora darilna pogodba vsebovati tudi zemljiškoknjižno dovolilo. Druga možnost je, da se obdarjenec, ki je prejel kmetijsko zemljišče, osebno zglasi na sodišču na oddelku za zemljiške knjige. Tretja možnost pa je, da vpis lastninske pravice uredite elektronsko, pri čemer potrebujete digitalno potrdilo.
Darilna pogodba za kmetijsko zemljišče mora biti pravno pravilno napisana. Vsekakor svetujemo, da se obrnete na našega odvetnika.