Kazalo
Ali izterjava dolga od podjetja zaradi neplačanega računa kljub pravnomočnemu sklepu ni uspešna?
Izterjava dolga od podjetja za neplačan račun
V kolikor ste upnik in želite od dolžnika, tj. podjetja, izterjati plačilo neplačanega računa, lahko to storite fizično prek pošte ali prek portala e-Sodstvo v elektronski obliki. Možna je tudi opcija za sprožitev izvršilnega postopka prek sodišča.
Predlog za izvršbo se v fizični obliki vloži na podlagi obrazca, ki mu pravimo predlog za dovolitev izvršbe na podlagi verodostojne listine. Vsak obrazec vsebuje sklicno številko, kar pomeni, da ni dopustno izvajati kopij obrazcev. Pravilno izpolnjen obrazec je treba potem po priporočeni pošti poslati na pristojno sodišče.
Kadar želimo vložiti predlog za izvršbo na podlagi neplačanega računa, lahko to uredimo tudi v elektronski obliki na portalu e-Sodstvo s podstranjo e-Izvršba.
Sodno takso program izračuna sam. Sistem v več kot 50 % predlog oz. vlogo upnika obdela v roku 2 delovnih dni ter upniku pošlje sklep o izvršbi. Sočasno sistem sklep o izvršbi pošlje tudi ostalim institucijam in pravnim osebam, tj. morebitnemu dolžnikovemu delodajalcu, izvršitelju, sodnemu registru, zemljiški knjigi itd.
V kolikor sklepa o izvršbi ni mogoče vročiti dolžniku, se sodišče samo angažira za poizvedbo o prebivališču dolžnika oz. dolžniku določi začasnega zastopnika. Upnik mora v vsebini predloga za izvršbo zaradi neplačanega računa navesti svoj transakcijski račun, na katerega dolžnik nakaže denar.
Odlog izvršbe zoper dolg podjetja zaradi neplačanega računa
Če podjetje po pravnomočnem sklepu o izvršbi plača le del neplačanega računa, morate kot upnik narediti delni umik svojega izvršilnega predloga za izterjavo dolga od podjetja zaradi neplačanega računa.
Kadar ima podjetje še kakšen dodatni transakcijski račun, ki ga niste navedli v predlogu za izvršbo zaradi neplačanega računa s strani podjetja, lahko predlagate razširitev izvršbe.
Če nam kot upniku zoper podjetje ne uspe doseči poplačila neplačanega računa, priporočamo, da se predlaga odlog izvršbe, s katerim se prepreči ustavitev izvršilnega postopka. V kolikor se v prihodnosti ugotovi, da je podjetje pridobilo določeno premoženje, nadaljujemo z isto izvršbo, ne da bi nam bilo treba spisati nove izvršbe zaradi neplačanega računa s strani podjetja.
Kaj storiti, kadar do izterjave dolga zaradi neplačanega računa podjetja ne pride kljub pravnomočnemu sklepu?
Priporočamo, da naredite dodatne poizvedbe o premoženjskem stanju podjetja, ki vam je dolžno poplačilo dolga zaradi neplačanega računa. Zaradi sklepa o pravnomočnosti imate pravico od vseh pristojnih institucij pridobiti informacije o premoženjskem stanju dolžnika oz. podjetja.
Kaj se zgodi, kadar se podjetje spreneveda, da nima dolga zaradi neplačanega računa zoper vašo izterjavo dolga?
Kadar se podjetje poplačilu dolga zaradi neplačanega računa izmika z vložitvijo ugovora zoper izterjavo dolga zaradi neplačanega računa z razlogom, da ni sklenilo posla, ali se sklicuje na to, da računi sploh niso bili izstavljeni, imate možnost predlagati predhodno odredbo. Predhodna odredba se izda pri pristojnem sodišču pod pogojem, da imamo verodostojno listino, s katero dokazujemo dolžnikova neresnična navajanja. S predhodno odredbo že pred pravnomočnostjo sklepa dosežemo blokado na računu dolžnika, morebitni rubež ali zastavno pravico.
Ali lahko upnik v dogovoru z dolžnikom naredi odlog plačila dolga zaradi neplačanega računa s strani podjetja?
Dolžnik lahko upniku predlaga, da bo dolg zaradi neplačanega računa poravnal na izvensodni način. Dolžnik lahko po vloženem predlogu za izvršbo torej sklene dogovor z upnikom glede obročnega odplačevanja dolga zaradi neplačanega računa. Če se upnik strinja z dolžnikom, se izvršba odloži. Upnik predlog za odlog izvršbe v primeru premičnin vloži pri izvršitelju, v ostalih zadevah pa na sodišču. Upnik v predlogu za izvršbo navede datum odloga izvršbe.
Kdaj zastara pravica za izterjavo dolga od podjetja zaradi neplačanega računa?
Zastaralni rok, tj. splošni zastaralni rok za izterjavo dolga zaradi neplačanega računa, je 5 let, za terjatve iz gospodarskih pogodb pa samo 3 leta. Torej izterjava dolga od podjetja zaradi neplačanega računa oziroma računov v primeru sklenjene gospodarske pogodbe načeloma zastara v 3 letih.
Kaj lahko kot upnik naredite, če gre podjetje, od katerega želite izterjati dolg zaradi neplačanega računa, v stečaj ali prisilno poravnavo?
Upnik mora v primeru prisilne poravnave dolžnika oziroma podjetja terjatev prijaviti v časovnem roku 30 dni, ki začne teči od dneva objave oklica postopka prisilne poravnave. V kolikor pa gre za stečaj podjetja, ta rok znaša 2 meseca.
Naš odvetnik za izterjavo dolga upniku, ki ima dolg do podjetja zaradi neplačanega računa, pred izvršilnim postopkom predlaga izvensodno poravnavo. Prednost je ta, da je postopek enostavnejši tako za upnika kot dolžnika, hkrati pa je tudi časovno učinkovitejši, cenejši in omogoča ohranitev dobrih poslovnih odnosov med obema strankama. Izvensodna izterjava dolga od podjetja zaradi neplačanega računa se lahko opravi na različne načine. Najpogostejše metode izvensodne izterjave so opomin po elektronski pošti, opomin po pošti, telefonski klic ali opomin pred izvršbo.