Zahteva za sodno varstvo zoper odločbo prekrškovnega organa ima enake pogoje kot zahteva za sodno varstvo zoper plačilni nalog.

ZAHTEVA ZA SODNO VARSTVO

Kakšen je časovni rok za vložitev zahteve za sodno varstvo?

Zahtevo za sodno varstvo je treba vložiti v osmih dneh od dneva, ko je bila vročena odločba prekrškovnega organa. Rok za vložitev zahteve za sodno varstvo začne teči prvi dan od dneva vročitve odločbe. V primeru, da je zadnji dan roka za vložitev zahteve za sodno varstvo recimo nedelja ali dela prost dan v RS ali kakšen drug prost dan, se rok izteče šele s pretekom prvega naslednjega delovnega dne.

Poznamo več zahtev za sodno varstvo, ki so pogosto vložene zoper plačilne naloge ali zoper odločbe.

Kdo odloča o zahtevi za sodno varstvo?

O zahtevi za sodno varstvo storilca, ki se mu očita z upravno odločbo določen prekršek, odloča okrajno sodišče. Sodišče postopka ne začne po uradni poti, torej brez predloga, ampak le s predlogom storilca določenega prekrška.

Na kateri organ se vloži zahtevek za sodno varstvo?

Zahtevek za sodno varstvo se vloži na organ, ki je izdal odločbo o prekršku ali plačilni nalog.

Kako poteka postopek zahtevka za sodno varstvo zoper odločbo organa in kako pri tem sodeluje sodišče?

Po prejemu zahtevka za sodno varstvo lahko prekrškovni organ spremeni svojo odločbo. V kolikor pa oceni, da ni utemeljena, jo odstopi sodišču skupaj z dokumentacijo.

Sodišče lahko v postopku z zahtevo za sodno varstvo sprejema različne presoje:

  • preoblikuje odločbo prekrškovnega organa,
  • preoblikuje prvotno odločbo in ustavi postopek,
  • zavrže zahtevo za sodno varstvo in vam naprti stroške postopka,
  • zavrne odločitev in jo vrne prekrškovnemu organu,
  • zavrne zahtevo za sodno varstvo.

Sodišče v postopku z zahtevo za sodno varstvo ne sme odločiti v škodo vlagatelja, kar pomeni, da ne sme na primer dosoditi višje denarne globe od prvotne.

Po končanem postopku sodišče celoten vrne spis prekrškovnemu organu, ki vam bo odločbo sodišča vročil ter jo tudi izvršil.

Zoper odločitev sodišča o zahtevi za sodno varstvo praviloma ni pritožbe. Zakon določa nekaj izjem.

Naš odvetnik za prekrške vam lahko pomaga pri sestavi zahtevka za sodno varstvo zaradi prekrška, ki vam je očitan.

Ocena

Pritožba zoper sklep o izvršbi

Pritožba zoper sklep o izvršbi vam omogoča dve možnosti – ali dolg v roku 8 dni po prejemu poravnate ali pa se odločite za ugovor zoper sklep o izvršbi.

Izterjava dolga od podjetja zaradi neplačanega računa

Izterjave dolga od podjetja zaradi neplačanega računa ni uspešna kljub pravnomočnemu sklepu? Izterjava dolga je lahko za upnika naporna.

Pritožba zoper odločbo upravne enote

Pritožbo zoper odločbo upravne enote imenujemo tudi upravni spor. Gre za sodni postopek, ki ga lahko fizična ali pravna oseba sproži zoper odločitev upravne enote, pri čemer se preveri zakonitost odločitve.

Pritožba zoper odvzem vozniškega dovoljenja

Pritožba zoper odvzem vozniškega dovoljenja? Naš odvetnik bo napisal pritožbo zoper odvzem vozniškega dovoljenja in vam pomagal.

e izvršba

E-izvršba ali elektronska izvršba je avtomatiziran, hiter, priročen in poenostavljen postopek izvršbe. E-izvršba je najpreprostejša in najhitrejša oblika izvršbe, ki jo lahko vložimo po elektronski
pošti.

Pritožba zoper sklep ali odločbo

Pritožbo zoper sklep ali odločbo vložimo pisno po priporočeni ali navadni pošti, lahko pa tudi po elektronski pošti s prilogo pritožbe zoper sklep ali odločbo.

Odvetnik za prekrške

Naloga odvetnika za prekrške je tudi zastopanje stranke v postopkih o prekrških ter svetovanje glede stroškovne učinkovitosti. Seveda mora odvetnik za prekrške ob tem upoštevati vsa določila in člene iz Zakona o prekrških ter se pri svetovanju sklicevati na okoliščine, v katerih se je stranka znašla, ki morajo temeljiti na resničnosti.

Poslovna goljufija

Za poslovno goljufijo mora storilec navadno plačati denarno kazen, lahko pa se gre tudi v zapor. Odvetnik za poslovno goljufijo vam bo pomagal.

inšpekcijski postopek

Inšpekcijski postopek in nadzor

Inšpekcijski postopek se lahko začne na podlagi anonimne ali identificirane prijave. Inšpekcijski nadzor se lahko izvaja na različnih področjih

Sodna izterjava dolga

Proces sodne izterjave dolga se začne z dnem, ko sodišče prejme obrazec. Za preučitev vseh dokazov in obrazca sodišče navadno potrebuje nekaj dni.

umik izvršbe

Umik izvršbe in kako se naredi

Za umik izvršbe uporabljamo Zakon o izvršbi in zavarovanju. Upnik ima možnost, da v celoti ali delno umakne izvršbo ali predlog za izvršbo, pri čemer dolžnikovo soglasje ni potrebno. Če se izvršba umakne, sodišče postopek ustavi. Kako se naredi umik izvršbe?

Odgovornost podjetja za prekršek

Temeljni zakon, ki ureja prekrške, povezane s poslovanjem podjetja, je Zakon o prekrških. Ta zakon določa, da so pravne osebe ter samostojni podjetniki kot tudi posamezniki, ki opravljajo dejavnost, oziroma odgovorne osebe teh subjektov odgovorne za prekršek v skladu z Zakonom o prekrških.

POKLIČITE