E-IZVRŠBA – kakšen je postopek?
Neplačevanje dolžnikov je sicer neprijeten, vendar precej pogost in za mnoge podjetnike sestavni del njihovega poslovanja. Izvršbe se kot zadnje možnosti poslužujemo takrat, ko smo bili neuspešni z vsemi drugimi oblikami izterjave terjatve.
Kakšna je prednost e-izvršbe?
E-izvršba je najpreprostejša in najhitrejša oblika izvršbe, ki jo lahko vložimo po elektronski pošti.
Kdaj se je smiselno odločiti za e-izvršbo?
Za e-izvršbo se je smiselno odločiti po tem, ko smo že uporabili vsa možna sredstva izterjave in smo prepričani, da svojega dolga ne moremo izterjati na noben drug način.
Kaj je e-izvršba?
E-izvršba ali elektronska izvršba je avtomatiziran, hiter, priročen in poenostavljen postopek izvršbe.
Kaj naj storimo pred e-izvršbo?
Pred e-izvršbo je smiselno in priporočljivo, da dolžnika večkrat kontaktiramo in ga pisno ali po telefonu opomnimo na potrebno poplačilo obveznosti, istočasno pa sami skušamo ugotoviti, kaj
je razlog neplačila in neporavnave njegove obveznosti.
Praksa je pokazala, da se nastala situacija z ustreznim pristopom ter spoštljivim odnosom da rešiti v obliki obročnega odplačevanja ali kompenzacije.
Kdaj in kako se prične postopek e-izvršbe?
Postopek e-izvršbe se prične z brezplačno registracijo, pri čemer je edini pogoj veljaven elektronski dokument. Avtomatizirani elektronski sistem vsakega uporabnika vodi skozi celoten postopek.
Kje oddamo e-izvršbo?
E-izvršbo oddamo na portalu e-sodstva, kjer so napisana tudi vsa potrebna navodila glede oddaje.
Katere dokumente je treba priložiti ob e-izvršbi?
E-izvršba od upnika ne zahteva, da priloži kakršnakoli dokazila, zadostuje le opis verodostojne listine.
Kje poteka postopek e-izvršbe?
Postopek in obravnava e-izvršbe se obravnava na Okrajnem sodišču v Ljubljani. Pri vlaganju e- izvršbe je treba določiti tudi krajevno pristojnost sodišča, v nasprotnem primeru se lahko
izvajanje predloga podaljša zaradi iskanja pristojnega sodišča.
Kako hitro se izvede e-izvršba?
V večini primerov sta potrebna dva dneva od oddaje vloge do sklepa o izvršbi. Sklep o izvršbi se pošlje tudi dolžnikovemu dolžniku, npr. delodajalcu, ZPIZ, izvršitelju, zemljiški knjigi, sodnemu
registru ali klirinško depotni službi.
Ali so možne zlorabe v postopku e-izvršbe in zakaj?
Sodišče v postopku vložitve e-izvršbe ni v pristojnosti preverjanja, ali je verodostojna listina resnična. Sodišče namreč domneva, da je ob vložitvi e-izvršbe ta potrebna in utemeljena, zato brez preverjanja izda sklep o izvršbi.
Kakšne posledice ima e-izvršba za dolžnika?
Če zoper e-izvršbo nihče ne ugovarja, ima ta lahko za dolžnika finančne posledice, saj se takoj, ko izvršba steče, zgodi rubež njegovega premoženja. Iz tega razloga se dolžnikom svetuje, da so
pozorni na pošto ter sodne roke.
Kako ravnamo v primeru ugovora dolžnika zoper e-izvršbo?
Običajno se zgodi, da se zoper e-izvršbe dolžnik pritoži. V primeru, da je dolžnik s svojim ugovorom uspešen, upnik nima pravne podlage za izterjavo svojega dolga. Dolžnik je dolžan v svojem ugovoru predložiti dokazne dokumente, iz katerih je razvidno, da njegov dolg ne obstaja.
Kaj se zgodi v primeru, ko je dolžnik v postopku prisilne poravnave ali stečaja?
V primeru prisilne poravnave ali stečaja dolžnika, zoper katerega želimo vložiti e-izvršbo, moramo biti zelo pozorni na pričetek postopka prisilne poravnave. To pomeni, da moramo svojo terjatev prijaviti do roka, ki je objavljen na spletni strani AJPES.
Kako je s plačilom sodne takse pri e-izvršbi?
Avtomatizirani sistem e-izvršbe samodejno izračuna višino sodne takse ter samodejno izpiše sklic in transakcijski račun, na katerega je treba nakazati plačilo. Takso je treba poravnati v roku osmih dni od vložitve izvršbe. Taksa znaša od 44 € dalje, odvisno od števila sredstev izvršbe.
Kdaj postane sklep o e-izvršbi pravnomočen?
E-izvršba postane pravnomočna v roku 8 dni od njene izdaje, v kolikor se nad njo ni nihče pritožil oziroma ji ugovarjal.
Ali se je pred e-izvršbo smiselno obrniti na pravno pomoč strokovnjaka?
Vsekakor vsem, predvsem pa tistim, ki se z e-izvršbo srečujejo prvič, svetujemo, da se pred samim postopkom posvetujejo z izkušenim odvetnikom s področja delovnega prava.