nepravdni postopek

Nepravdni postopek v Sloveniji je pravni postopek, ki se uporablja za reševanje sporov med posamezniki ali pravnimi osebami v civilnih zadevah. Gre za poseben postopek, ki se razlikuje od kazenskega in upravnega postopka, saj je osredotočen na reševanje civilnih nesoglasij, kot so dedovanje, lastninska vprašanja, družinsko pravo in podobno.

Nepravdni postopek – kako poteka?


Postopek se začne s predlogom stranke, ki želi sprožiti nepravdni postopek. Stranka vloži predlog na pristojno sodišče, pri čemer je treba natančno opredeliti dejstva, pravne podlage in njene zahteve. Sodišče nato izda vabilo drugi stranki k odgovoru na predlog, s čimer lahko ta stranka predstavi svoj pogled na zadevo.

Po prejemu odgovora stranke lahko sodišče odredi ustno obravnavo, v okviru katere se zasliši priče in predstavi dokaze, stranke pa lahko podajo svoje argumente. Sodnik poskuša doseči sporazum med strankami. Če to ni mogoče, izda odločbo na podlagi predloženih dokazov.

Nepravdni postopek je zasnovan na načelu iskanja poštene in pravične rešitve sporov, zato sodišče upošteva vse relevantne okoliščine primera. Sodba sodišča se lahko razlikuje glede na posamezen primer, saj je prilagojena specifičnim okoliščinam in dejstvom.

Sodišče lahko v nepravdnem postopku odloči tudi o stroških postopka. Slednje običajno nosi stranka, ki je v celoti ali delno neuspešna. Včasih je mogoče v nepravdnem postopku doseči tudi sodno poravnavo, s katero se stranki dogovorita o rešitvi spora brez sodne odločitve.

Nepravdni postopek v predstavlja pomembno sredstvo za učinkovito reševanje civilnih sporov s poudarkom na poštenosti, pravičnosti in razreševanju nesoglasij na civiliziran način. Nepravdni postopek ureja Zakon o nepravdnem postopku.

Ocena

zaznamba

Zaznamba vrstnega reda, zaznamba spora in zaznamba odtujitve

Zaznamba vrstnega reda, zaznamba spora in zaznamba prepovedi odtujitve in obremenitve so pravni izrazi, ki so povezani s sodnim postopkom in upravnim delovanjem.

prodaja zaščitene kmetije

Prodaja zaščitene kmetije

Prodaja zaščitene kmetije poteka prek upravne enote, in sicer mora lastnik za prodajo ponudbo predložiti na upravno enoto tistega območja, na katerem kmetija leži.

Krediti v švicarskih frankih in odvetnik

Krediti v švicarskih frankih so dosegli s sodbo ničnost posojilne pogodbe. Naš odvetnik za kredite v švicarskih frankih vlaga učinkovite tožbe.

kako izseliti partnerja ali najemnika

Kako izseliti partnerja ali najemnika

Kako izseliti partnerja ali najemnika? Če ste se znašli v situaciji, ko želite izseliti partnerja ali najemnika, je naš odvetnik pravi za vas.

motenje posesti

Motenje posesti

Motenje posesti se torej pojavi takrat, ko tretja oseba omejuje posestnika pri izvajanju svoje posesti, kar je prepovedano.

Izselitev najemnika ali partnerja

Izselitev najemnika ali partnerja se v praksi žal mnogokrat zaplete in primeri, ko se obe strani brez problema in nemudoma dogovorita o vseh podrobnostih, so zelo redki. Pravna sredstvo je opomin ali tožba za izselitev najemnika ali partnerja,

Davek na premoženje

Davek na premoženje je davek, ki ga plačujejo fizične osebe glede na svoje premoženje, če imajo v lasti več kot eno nepremičnino, ne glede na njeno velikost. Davek na premoženje se ne plača v primeru, ko lastnik in družinski člani stalno prebivajo v nepremičnini in ta ni večja od 160 m2.

Izpraznitev nepremičnine ali deložacija

Izvršba za izpraznitev nepremičnine oziroma deložacija poteka tako, da izvršitelj naredi izročitev nepremičnine v posest upniku, ki je sprožil postopek deložacije.

Pritožba zoper sklep v upravnem sporu

Kje se odvija pritožba zoper sklep v upravnem sporu? Pritožbo zoper sklep v upravnem sporu se vloži na okrajno sodišče. Po pritožbi sledi odločba s strani upravnega organa.

darilna pogodba za kmetijsko zemljišče

Darilna pogodba za kmetijsko zemljišče

Darilna pogodba za kmetijsko zemljišče mora biti pravno pravilno napisana. Vsekakor svetujemo, da se obrnete na našega odvetnika.

Pritožba zoper odločbo upravne enote

Pritožbo zoper odločbo upravne enote imenujemo tudi upravni spor. Gre za sodni postopek, ki ga lahko fizična ali pravna oseba sproži zoper odločitev upravne enote, pri čemer se preveri zakonitost odločitve.

Pritožba zoper sklep ali odločbo

Pritožbo zoper sklep ali odločbo vložimo pisno po priporočeni ali navadni pošti, lahko pa tudi po elektronski pošti s prilogo pritožbe zoper sklep ali odločbo.

POKLIČITE