Kazalo
Če ste se znašli v situaciji, ko želite izseliti partnerja ali najemnika, je ta članek pravi za vas.
Kako izseliti partnerja?
Razveza zakonske ali zunajzakonske zveze oz. ločitev je velikokrat čustven proces. Poleg same razveze za sabo potegne še številne druge nevšečnosti, med katerimi je tudi selitev. Tisti partner, ki se seli, lahko v skupnem domu pusti tudi svoje osebne stvari, ki jih morda zaradi različnih razlogov ne želi prevzeti.
Kako v takšnem primeru ukrepa drugi zakonec?
Če se partnerjema po razvezi uspe dogovoriti o pravicah in dolžnostih, ki jih bo imel vsak od njiju, je to najboljša in najhitrejša možna rešitev. Na žalost pa v praksi velikokrat ni tako. V primeru dogovora mora zakonec, ki se seli, iz skupnega doma odstraniti vse svoje stvari v dogovorjenem roku.
Kaj pa v primeru, ko zakonec tega ne želi storiti?
V prvem koraku se partnerja pozove, naj pride po svoje osebne stvari in jih odstrani. Smiselno je, da je poziv z namenom dokaznega gradiva pripravljen v pisni obliki. V primeru, da se zakonec v razumnem roku ne odzove na poziv, lahko drugi zakonec zoper njega vloži tožbo za izpraznitev nepremičnine. Ob tem je treba opozoriti, da so sodni postopki precej zamudni in lahko trajajo tudi do nekaj let. Iz tega naslova spet poudarjamo, da je sporazumni dogovor najboljša možna rešitev. Če to ni možno, se lahko osebne stvari v času trajanja postopka hranijo v hrambi.
Stroški hranjenja stvari so breme lastnika stvari. Če lastnik stvari kljub tožbi in zahtevi po izpraznitvi nepremičnine s strani sodišča tega še vedno ne naredi, sledi izvršba. Seveda je to zadnji korak, ki pa je smiseln le v primeru, ko gre za stvari večje vrednosti. S prodajo teh stvari se lahko poplačajo sodni stroški ter stroški izvršitelja in hrambe.
Na kakšen način se izseli najemnika?
Izselitev najemnika je možna, če najemnik ne želi plačevati stroškov in najemnine. Če s svojim najemnikom ne morete vzpostaviti dialoga, lahko prekinete najemno pogodbo. Najemodajalec kot razlog za odpoved najemne pogodbe najpogosteje navede krivdni razlog. Ta je jasno opredeljen že v Stanovanjskem zakonu, ostale možne razloge pa definirata že stranki v sami najemni pogodbi. Najemojemalec pa seveda lahko dokaže, da krivdni razlog ni nastal po njegovi krivdi, in ga tako ni možno izseliti.
Najemna pogodba se odpove na način, da najemodajalec svojemu najemojemalcu posreduje pisni opomin za kršitev z rokom za odpravo. Najemojemalec ima po zakonu 15 dni časa, da opravi napako oziroma uredi krivdni razlog.
Če najemojemalcu v roku ne uspe urediti zahtevanega, lahko najemodajalec odpove pogodbo. Kljub temu pa mora dati najemniku vsaj 90 dni odpovednega roka, da si lahko v tem času poišče drugo prebivališče. Če gre za spor med strankama, se lahko najemna pogodba odpove le pred sodiščem, in sicer na podlagi tožbenega zahtevka za odpoved najemne pogodbe ter zahtevka za izpraznitev in izselitev najemnika. Če sodišče odloči, da se mora najemnik izseliti, ima največ 90 dni časa, da to stori. Če se ne izseli po preteku roka, postane nezakonit uporabnik najemniškega stanovanja.
Izselitev najemnika je možna tudi na podlagi predloga za prisilno izselitev. To izvede sodni izvršitelj, postopek pa vodi izvršilno sodišče. Ob tem je treba opozoriti, da je izvršilni postopek precej stroškovno neučinkovit in predstavlja dodatno finančno breme, ki ga nosi najemodajalec.
Če najemodajalec z najemnikom podpiše najemno pogodbo v obliki izvršljivega notarskega zapisa, velja, da se lahko postopek izselitve najemnika precej skrajša. V takšni pogodbi je izvršilni naslov, na podlagi katerega je možna neposredna izvršba.
Če sodišče izda sklep o izvršbi, lahko izvršitelj takoj izprazni stanovanje in predhodna tožba ni potrebna. S tem se preskoči vmesna faza in posledično skrajša postopek.
V praksi se velikokrat zgodi, da najemodajalec prisilno izseli najemnika s tem, da zamenja ključavnico, izseli njegove stvari ali podobno. Ti postopki so nezakoniti in jih nikakor ne priporočamo. Najemnik ima pravico, da najemodajalca v tem primeru toži za motenje posesti in odvzem. Najemnik je zakonsko posestnik stanovanja in je s strani zakona varovan. V primeru tožbe s strani najemnika sodišče preveri, ali je bila posest motena ali odvzeta.
Svojim strankam vedno svetujemo, da najemno pogodbo sklepajo le s posamezniki, ki jih prepričajo že na prvi pogled. Ključno je, da najemnika ocenite kot zaupanja vredno osebo ter skrbno presodite njegove osebnostne lastnosti. Le tako lahko zagotovite, da bo vaša nepremičnina skrbno vzdrževana in da bo najemnik redno plačeval najemnino.
Če ste se znašli v situaciji, ko želite izseliti partnerja ali najemnika, je naš odvetnik pravi za vas.