Kazalo
Vloga za ločitev je lahko sporazumna ali brez sporazuma. Postopek ločitve oziroma razveze zakonske zveze je lahko sporazumen ali pa se izvede brez sporazuma.
V kolikor gre za sporazumno ločitev oz. razvezo zakonske zveze, se poda vloga za ločitev, ki je predlog za sporazumno razvezo.
Vloga za razvezo zakonske zveze se vloži na pristojno okrožno sodišče. V vsebini predloga za sporazumno razvezo zakonske zveze ni treba navajati razloga za razvezo zakonske zveze. V primerih, ko zakonca nimata skupnih otrok, lahko sporazumno ločitev opravita pri notarju. Notar naredi zapisnik o razvezi, ki se šteje za razvezano z dnem podpisa notarskega zapisa o ločitvi. V vlogi za ločitev morata zakonca opredeliti tudi skupno premoženje, če ga seveda imata, ter ga dodati k predlogu za sporazumno ločitev.
Kaj je še treba priložiti vlogi za ločitev?
V vlogi za ločitev morata zakonca priložiti tudi sporazum o preživljanju skupnih mladoletnih otrok, če jih imata. Določiti morata, pri katerem od zakoncev bodo mladoletni otroci živeli, ter opredeliti stike z drugim zakoncem in preživnino, ki jo mora slednji plačevati. Ta sporazum o otrocih lahko zakonca uredita sama in ga priložita k vlogi za ločitev oz. razvezo zakonske zveze (tj. predlogu za sporazumno razvezo zakonske zveze oziroma ločitev).
Kako se vloži vloga za ločitev, ki ni sporazumna?
Kadar ločitev ali razveza zakonske zveze ni sporazumna, gre za ločitev s tožbo. V tem primeru se vloga za ločitev poda kot tožba za ločitev oziroma razvezo zakonske zveze. Do takšne vloge za ločitev ali razvezo zakonske zveze pride, kadar se zakonca ne moreta sporazumeti o bistvenih sestavinah razveze zakonske zveze.
Vloga za ločitev s pomočjo tožbe se uporabi takrat, ko se želi razvezati samo eden od zakoncev, v poštev pa pride tudi takrat, kadar se zakonca ne moreta sporazumeti o preživljanju skupnih otrok, o tem, kdo bo ostal v nepremičnini, razdelitvi skupnega premoženja, preživljanju drugega zakonca ipd.
Na katero sodišče se vloži vloga za ločitev brez sporazuma?
Vloga za ločitev s tožbo se vloži na pristojno sodišče, ki običajno predstavlja kraj bivanja nasprotne stranke. Zakonec, ki zahteva ločitev, mora na pristojno okrožno sodišče poslati vlogo za ločitev, ki se imenuje tožba za razvezo zakonske zveze. V vlogi za sporazumno ločitev ni treba prilagati sporazumov o preživljanju mladoletnih otrok in delitvi skupnega premoženja.
Zanimivo je, da nekateri zakonci raje izberejo vlogo za ločitev prek tožbe, čeprav so se o ločitvi sporazumeli. To se zgodi zaradi nižjih stroškov postopka pri notarju, ki nastanejo zaradi notarskih zapisov, ki morajo biti priloženi k vlogi za ločitev (predlog za sporazumno razvezo). Zakonca imata v primeru sporazumne sodbe prek sodišča tako nižje stroške postopka.
Naš odvetnik vam bo pomagal pri pravilnem urejanju vloge za ločitev v obeh načinih razveze zakonske zveze.