Tožba za preživnino je pravno sredstvo, ki omogoča pridobitev pravične preživnine.

TOŽBA ZA PREŽIVNINO

Zakon določa, da so starši dolžni svoje otroke preživljati, jih ustrezno vzgajati ter poskrbeti za njihovo življenje in zdravje.

V primeru, da se zakonca ali zunajzakonska partnerja ločita, se je treba sporazumeti o tem, kdo bo skrbnik oz. kako bo potekalo preživljanje skupnih otrok, kakšna bo višina preživnine ter kdo bo preživninski zavezanec, torej kdo bo plačeval preživnino.

Kakšne so možnosti dogovora o preživnini po razpadu zakonske zveze ali zunajzakonske skupnosti?

Prva možnost, ki je hkrati najugodnejša, najlažja in najhitrejša, je, da se partnerja sporazumeta in skleneta dogovor, ki ga sodišče nato potrdi s sklepom v nepravdnem postopku.

V primeru, da do takšnega sporazuma ne pride, je druga možnost vložitev tožbe za preživnino na pristojno sodišče, pri čemer tisti od staršev, ki bo otroka preživljal (odškodninski upravičenec), od drugega starša (odškodninski zavezanec) zahteva plačevanje preživnine.

Pri tem naj omenimo, da lahko vsak, ki je v težjem materialnem stanju, sodišče zaprosi za brezplačno pravno pomoč.

Kaj je preživnina?

Preživnina je vsota denarja oziroma denarni znesek, ki ga ob razvezi in delitvi skrbništva določi sodišče izključno v namen preživljanja, skrbi in izobraževanja otroka.

Kako se določi preživnina?

Preživnina se določi s sodno poravnavo, pravnomočno sodno odločbo ali v obliki izvršljivega notarskega zapisa.

Kaj pomeni tožba za preživnino ter kdaj in kje se ta vloži?

Tožba za preživnino se vloži takrat, ko preživnina še ni bila določena oziroma ko dogovora o preživnini med zakoncema oziroma zunajzakonskima partnerjema ni možno doseči. Tožba za preživnino se vloži na pristojno okrajno sodišče.

Kaj pomeni izvršba za preživnino in kdaj se ta vloži?

Ko je preživnina že določena in je starš, ki mu je plačevanje slednje določeno, ne plačuje, lahko drug starš ali otrok (če je ta že polnoleten) vloži predlog za izvršbo ter preživnino izterja po sodni poti. Po zakonu ima izterjava preživnine prednost pred ostalimi terjatvami. Izvršbo je možno vložiti tudi na podlagi sklenjenega dogovora na Zavodu za socialno delo ali na podlagi notarskega zapisa.

Kaj se zgodi v primeru, ko izvršba ni uspešna?

Če izvršba ni uspešna, se lahko otrok ali njegov skrbnik obrne na Jamstveni in preživninski sklad RS.

Kdo je v primeru tožbe za preživnino upravičen do nadomestila preživnine?

Do nadomestila za preživnino je upravičen otrok, ki je mlajši od 18 let in kljub pravnomočni sodbi ali začasni odredbi sodišča ali dogovoru pri Centru za socialno delo ne prejema preživnine od starša oziroma zavezanca za preživnino. Takšna oseba mora biti državljan Republike Slovenije ali tujec s stalnim prebivališčem v Sloveniji.

V primeru, da je upravičenec nadomestila preživnine starejši od 18 let, ne sme biti v delovnem razmerju.

Tožba za preživnino in določitev njene višine

Pri odmeri preživnine so ključni prihodek starša, ki preživlja otroka, prihodek starša, ki plačuje preživnino, ter stroški preživljanja, vzgoje in potreb posamičnega otroka. Ravno tako se pri izračunu upoštevajo število dni, ko je otrok pri vsakem od staršev, individualen angažma vsakega starša, oddaljenost starša, ki plačuje preživnino, pogostost stikov z otrokom ter drugo.

V Sloveniji povprečna preživnina znaša 140 evrov, se pa seveda vsak primer obravnava posebej in temu ustrezno določi znesek preživnine.

Kaj vam svetujemo pri tožbi za preživnino?

Tožba za preživnino zna biti čustvena in marsikdaj neprijetna. Vsakemu, ki se sooča s takšno situacijo, svetujemo, da se zaradi boljše informiranosti in predvsem podpore ter strokovne pomoči najprej obrne na dobrega odvetnika za ločitev in ločitveni postopek, ki mu lahko celoten proces močno olajša in poskrbi za najboljši možen končni izid.

Ocena

Čustvena ločitev - kako poteka

Kako čustveno prebroditi ločitev

Ločitev je izredno težek proces, ne samo za zakonca, ampak tudi za skupne otroke. Kako čustveno prebroditi ločitev?

cerkvena razveza

Kaj je cerkvena razveza in kako poteka

Cerkvena razveza – ali je možna? Cerkvena razveza je v Katoliški cerkvi možna, ampak je na tej točki treba ločiti dva pojma, in sicer ničnost zakonske zveze ter ločitev.

Sklenitev zakonske zveze s tujcem

Sklenitev zakonske zveze s tujcem in postopek

Sklenitev zakonske zveze s tujcem v Sloveniji poteka na podoben način kot poroka med dvema slovenskima državljanoma.

ženitna pogodba

Ženitna pogodba

Ženitna pogodba, znana tudi kot predporočna pogodba, je pravni dokument, ki ga skleneta bodoča zakonca pred sklenitvijo zakonske zveze.

ločitev s tujcem

Ločitev s tujcem ali razveza zakonske zveze od tujca

Ločitev s tujcem oziroma razveza zakonske zveze od tujca vam lahko povzroči številne nevšečnosti. Odvetnik za ločitev od tujca vam bo pomagal.

IZROČILNA POGODBA MED ZAKONCEMA

Izročilna pogodba med zakoncema

Izročilna pogodba med zakoncema mora vključiti tudi potomce izročitelja. Izročitelj premoženja z izročilno pogodbo ne more izročiti le zakoncu.

kako izseliti partnerja ali najemnika

Kako izseliti partnerja ali najemnika

Kako izseliti partnerja ali najemnika? Če ste se znašli v situaciji, ko želite izseliti partnerja ali najemnika, je naš odvetnik pravi za vas.

KAKO SE LOČITI

Kako se ločiti

Kako se ločiti, če je ločitev sporazumna? Kako se ločite, če ločitev ni sporazumna? Naš odvetnik vam pomaga pri obeh načinih ločitve.

DELITEV PODJETJA OB LOČITVI

Delitev podjetja ob ločitvi

Odvetnik za delitev podjetja ob ločitvi vam bo lahko pravno pomagal, da se bo premoženje, ki ga imata zakonca v podjetju, pravilno porazdelilo.

HITRA LOČITEV OZ. HITRA RAZVEZA ZAKONSKE ZVEZE

Hitra ločitev oziroma hitra razveza zakonske zveze

Pojem hitra ločitev oziroma hitra razveza zakonske zveze se pogosto pojavlja ob vprašanjih, kot so »ali se lahko hitro ločim«, »kako se lahko najhitreje ločim«, »koliko časa bo trajala ločitev

VLOGA ZA LOČITEV

Vloga za ločitev

Vloga za ločitev je lahko sporazumna ali brez sporazuma. Postopek ločitve oziroma razveze zakonske zveze je lahko sporazumen ali pa se izvede brez sporazuma.

SPORAZUM O DELITVI SKUPNEGA PREMOŽENJA

Sporazum o delitvi skupnega premoženja

S sporazumom o delitvi skupnega premoženja se zakonca sporazumeta glede vprašanj, ki predstavljajo razdelitev skupnega premoženja.

POKLIČITE