Kazalo
Sporazum o delitvi skupnega premoženja
Gre za dokument, ki se priloži k predlogu za sporazumno razvezo zakonske zveze. S sporazumom o delitvi skupnega premoženja se zakonca sporazumeta glede vprašanj, ki predstavljajo razdelitev skupnega premoženja. Iz skupnega premoženja partnerja izločita posebno premoženje, ki predstavlja darilo ali dediščino katerega od partnerjev oz. zakoncev.
V sporazum o delitvi skupnega premoženja spadajo vse skupne nepremičnine in premičnine ter vrednostni papirji. V sporazumu o delitvi premoženja mora biti natančno opredeljeno celotno skupno premoženje. Po zakonu sicer izhaja, da je osnova za delitev skupnega premoženja določena v razmerju 50/50, v praksi pa so stvari običajno popolnoma drugačne.
Ali mora biti sporazum o razdelitvi skupnega premoženja tudi notarsko overjen?
Sporazum o delitvi skupnega premoženja mora biti po zakonu pripravljen v obliki izvršljivega notarskega zapisa. Ta notarsko overjen sporazum o delitvi skupnega premoženje je treba predložiti samemu predlogu za sporazumno ločitev.
Kaj morata zakonca napisati v vsebini sporazuma o delitvi skupnega premoženja?
Zakonca morata v sporazumu o delitvi skupnega premoženja zapisati, kako si nameravata razdeliti premoženje. Premoženje, ki predstavlja premičnine, si lahko zakonca fizično porazdelita ali pa se določene premičnine proda in izkupiček porazdeli po njunem procentualno dogovorjenem razmerju. Eden od partnerjev lahko premičnino tudi odkupi od drugega.
Premoženje, ki predstavlja nepremičnine, pa mora za pravno veljaven predmet delitve premoženja izpolnjevati dodatne pogoje. Pri nepremičninah je treba namreč sestaviti listino, ki služi kot podlaga za vpis v zemljiško knjigo. Listino je treba tudi notarsko overiti.
Sporazum o delitvi skupnega premoženja lahko zahteva tudi vključitev izvedencev gradbene ali finančne stroke. Namen sporazuma o delitvi skupnega premoženja je, da se po podpisu ne izpodbija in je pravno dokončen akt. Posebej zahtevno je, kadar je v sporazum vključena tudi delitev podjetja zakoncev ali posebno premoženje, ki zajema darila in dediščine, ki jih je treba izključiti.
Naš odvetnik za delitev premoženja vam lahko sestavi sporazum o delitvi skupnega premoženja. Nekateri sporazumi o delitvi premoženja so namreč lahko pravno zahtevni, zato je priporočljivo, da se uredi poštena delitev premoženja na način, da bosta oba zakonca ob podpisu sporazuma o delitvi premoženja soglasna, postopek pa čim prej zaključen.