Kazalo
Razdedinjenje nujnega dediča je zakonska pravica, ki jo ima zapustnik. Kako se razdedini dediča, boste izvedeli v nadaljevanju članka.
Kaj pomeni razdedinjenje in kdaj ga je mogoče izvesti?
Poznamo popolno in delno razdedinjenje. Z obema vrstama dedič izgubi dedne pravice, vendar v različnem obsegu. Oporočitelj lahko kot zapustnik razdedini nujnega dediča, če se je nujni dedič predal brezdelju, nemoralnemu življenju, če je naredil kakšno moralno ali zakonito kršitev nad zapustnikom ali storil hujše kaznivo dejanje zoper zapustnika oziroma njegove ožje družinske člane.
Kakšni so pogoji za razdedinjenje nujnega dediča?
Vendar moramo opozoriti, da sodna praksa razloge za razdedinjenje opredeljuje zelo strogo. V primeru kaznivega dejanja, ki ga je razdedinjeni naredil zoper zapustnika, mora biti nujni dedič spoznan za krivega tako s strani civilnega kot tudi kazenskega sodišča. Tudi pri argumentih za nemoralno življenje velja zelo strogo pravilo kot pravni standard, ki ga presoja sodišče v vsakem primeru posebej. Dejstvo, da dedič na primer na veliko zapravlja, najema razna posojila, ki jih ne vrača, ter živi v skupnem gospodinjstvu z zapustnikom, v katerega ne prispeva ničesar, še ne predstavlja zadostnega razloga za razdedinjenje. Glede moralnih kršitev pa se upoštevajo početja razdedinjenega dediča, ki predstavljajo zelo grdo ravnanje do zapustnika. To so na primer opustitev pomoči ob bolezni, opustitev obiskovanja zapustnika itd.
Kakšne so posledice razdedinjenja nujnega dediča?
Razdedinjenje nujnega dediča pomeni, da nujni dedič izgubi pravico do nujnega deleža. Razdedinjenje mora zapustnik navesti v oporoki na jasen način skupaj z razlogom za razdedinjenje. Razlog za razdedinjenje mora obstajati v času, ko je oporoka narejena. To ne velja le v primeru razloga razdedinjenja zaradi nepoštenega načina življenja ali brezdelja ter takrat, ko je oporočitelj (oziroma v tem primeru zapustnik) umrl.
Če pride do razdedinjenja nujnega dediča, zapuščino dedujejo drugi dediči na način, kot da bi razdedinjeni nujni dedič umrl pred zapustnikom. Pri popolnem razdedinjenju po razdedinjenem nujnem dediču dedujejo njegovi potomci. V kolikor razdedinjeni dedič nima potomcev, se povečajo nujni deleži drugih nujnih dedičev. Če ne obstajajo drugi nujni dediči ter kadar je razdedinjeni nujni dedič brez potomcev, dedujejo drugi dediči po zakonitem vrstnem dednem redu.
Kdo odloča za primer razdedinjenja nujnega dediča?
V primeru spora med razdedinjenimi dediči in drugimi dediči o zadevi odloča zapuščinsko sodišče, ki mora za sporna dejstva in vprašanja zapuščinski postopek prekiniti ter ga preusmeriti na pravdno sodišče.