Kazalo
PREDLOG ZA SKRBNIŠTVO in TOŽBA ZA SKRBNIŠTVO
Živimo v izjemno zahtevnih časih, polnih preizkušenj in izzivov. Slednji pa se najbolj odražajo ravno na medsebojnih odnosih, med katere sodijo tudi partnerski odnosi v zakonski zvezi ali zunajzakonski skupnosti.
Stabilna in ljubeča družina je osnovna celica, ki na nek način določa kakovost življenja vsakega posameznika in si jo vsak želi, a statistični podatki kažejo, da je razpadov družin in ločitev vedno več oziroma mnogo preveč.
V primeru razveznega postopka oz. razveze zakonske zveze je treba na sodišču vložiti sporazum za razvezo oziroma tožbo za razvezo zakonske zveze. Istočasno se pojavita dilema in potreba po rešitvi ter delitvi premoženja, z njima pa tudi izredno pomembnega vprašanje – predlog za skrbništvo ter določitev preživnine.
Predlog za skrbništvo pomeni obliko varstva mladoletnih otrok znotraj družine po razvezi partnerjev in določa, kateri od staršev bo prevzel otroka v skrbništvo.
Sodišče je tisto, ki z razvezno sodbo določi oziroma odloči, kateremu od staršev se dodeli otroka v skrbništvo, varstvo in vzgojo, kadar se staršem ne uspe sporazumeti in podati predloga za skrbništvo. V tem primeru jim pri tem lahko pomaga CSD (Center za socialno delo), na željo staršev pa je na voljo tudi pomoč mediatorjev. A otrokove koristi so prioriteta, zato se moramo vsi skupaj truditi izključno za njihovo dobro. Posledično se pri odločanju in podaji predloga za skrbništvo vedno upošteva koristi in potrebe varovanca.
Skrbništvo za otroka torej določa obliko skrbništva za otroke, pri čemer njegov skrbnik opravlja dolžnosti in pravice starša, kot so varstvo in vzgoja otrok, upravljanje njegovega premoženja ter zastopanje v osebnih in premoženjskih zadevah.
Predlog za skrbništvo je lahko podan kot deljeno skrbništvo ali skupno skrbništvo, od česar je odvisna dodelitev preživnine. V primeru, da gre za sporazumno skupno skrbništvo nad otroki, je plačilo preživnine enega od staršev izključeno. Povedano drugače: če je skrbništvo dodeljeno obema staršema, preživnine ne plačuje nihče.
Kdaj je smiselno vložiti tožbo za skrbništvo?
Tožbo za skrbništvo je smiselno vložiti tedaj, ko eden od staršev onemogoča stike med otrokom in drugim staršem, s katerim otrok ne živi. O tem odloča sodišče, a le v primeru vloge in zahteve enega od staršev. Sodišče odloči, da se staršu, ki onemogoča stike, odvzame starševske pravice oziroma skrbništvo ter otroka dodeli v skrbništvo drugemu staršu. A ponavljamo – znova izključno v korist otroka.
Omenimo naj, da se lahko predlog za skrbništvo dodeli tudi za odrasle osebe, ki same niso sposobne oziroma nimajo možnosti skrbeti zase, za svoje koristi in pravice. Ravno tako kot pri otrocih je v tem primeru pri odraslih osebah mogoče določiti in imenovati skrbnika, ki varovanca zastopa pri finančnih in pravnih poslih ter posameznih odločitvenih nalogah.
Da oseba postane skrbnik, mora izpolnjevati določene pogoje – v prvi vrsti mora oseba privoliti v skrbništvo. Znotraj postopka CSD in sodišče preverita osebne lastnosti ter sposobnosti in zmožnosti, ki so potrebne za opravljanje obveznosti skrbnika. CSD sam predlaga skrbnika, v primeru, da predlagatelj ni CSD, pa slednji na osnovi mnenja sodišča poda mnenje o tem, koga naj sodišče imenuje za skrbnika. Pri tem je treba poudariti, da sodišče ni vezano na mnenje CSD.
Na kakšni osnovi se začne predlog za skrbništvo?
Predlog za skrbništvo se začne na osnovi predloga CSD, ki predlaga skrbnika; na predlog otroka, če je ta dopolnil 15 let in je sam sposoben razumeti pomen in posledice svojih odločitev ter dejanj; na predlog otrokovega sorodnika ali druge osebe (rejnik, zavod itd.) ter po uradni dolžnosti.
CSD je organ, ki nadzira skrbnika, slednji pa ga mora obveščati o pomembnih odločitvah in dogajanjih, kot so vpis ali izpis iz šole, premoženjska dogajanja, izpodbijanje očetovstva in drugo.
Skrbništvo preneha, ko je otrok polnoleten, če otrok še pred polnoletnostjo sklene zakonsko zvezo ali postane starš, če gre otrok v posvojitev ter z odločbo sodišča.
Zakaj menimo, da je predlog za skrbništvo ali tožba za skrbništvo “občutljive” pravne narave?
Predlog za skrbništvo ali tožba za skrbništvo je precej občutljiva in osebna zadeva, ki zahteva poznavanje zakonodaje in vseh obveznosti ter pravic vseh vpletenih. Predvsem pa sta ključna razumevanje in posluh strokovne osebe, ki vas v prvi vrsti želi zaščititi s potrebnimi informacijami ter nuditi pomoč in podporo skozi celoten postopek predloga za skrbništvo.