Oporoka v tujem jeziku

Oporoka v tujem jeziku je pravno veljavna, vendar mora biti prevedena v slovenščino, če se uporablja v Sloveniji. Oporoka v tujem jeziku mora biti sestavljena v skladu z zakonodajo države, kjer se bo uporabljala, saj lahko različne države zahtevajo različne formalnosti za veljavnost oporoke.

Kaj je oporoka v tujem jeziku?

Če je zapustnik dalj časa prebival v tujini, se pogosto zgodi, da je bolj vešč tujega jezika kot slovenskega. V tem primeru se lahko odloči za pisanje oporoke v tujem jeziku. Pomembno je poudariti, da sodišče ob interpretaciji oporoke ni dolžno upoštevati dokumentov, zapisanih v tujem jeziku. Zato je nujno potreben uradni prevod, ki ga lahko opravi le sodni tolmač.

Tolmač je oseba, imenovana s strani Ministrstva za pravosodje, njegova naloga pa je prevajanje iz domačega v tuj jezik in obratno. Biti mora ustrezno kvalificiran, saj lahko sodišče le tako sprejme oporoko v tujem jeziku. Le oporoka, prevedena s strani tolmača, ima enako težo in veljavo kot originalna oporoka. Po pridobitvi prevoda oporoke v tujem jeziku se ta prevod priloži celotni dokumentaciji za dedovanje, s čimer se proces dedovanja lahko nadaljuje.

Kaj sploh je oporoka?

Oporoka je po dednem pravu dokument, v katerem zapustnik določi, kako želi, da se njegovo premoženje razdeli med dediče. Dedovanje pa je proces, s katerim se premoženje dejansko prenese na dediče, ki tako postanejo lastniki zapustnikovega premoženja. Oporoka je koristna, ker zapustnik sam določi, kako naj se njegovo premoženje razdeli, s čimer se zmanjšuje verjetnost sporov med dediči po njegovi smrti. Vsak odvetnik za dedovanje bo osebam z večjim premoženjem svetoval, naj pred smrtjo napišejo oporoko.

Kaj pa v primeru, ko zapustnik oporoke ni napisal?

Če zapustnik ni napisal oporoke, nastopi zakonsko dedovanje. Pri zakonskem dedovanju imajo prednost pri dedovanju premoženja dediči prvega dednega reda. Če zapustnik nima dedičev prvega dednega reda, preide pravica do dedovanja na dediče drugega in tretjega dednega reda. Vsak dedič prejme svoj zakoniti dedni delež, vendar se mu lahko tudi odpove ali pa se odpove v korist tretje osebe. Če zapustnik nima dedičev, njegovo premoženje podeduje občina, v kateri je imel zapustnik nazadnje prijavljeno stalno prebivališče.

Katere vrste oporoke poznamo?

Po zakonu poznamo različne vrste oporok. Najpogostejši način pisanja oporoke je lastnoročna oporoka. Pri tej zapustnik sam napiše, kako se bo njegovo premoženje razdelilo, in oporoko tudi lastnoročno podpiše. Druga vrsta je oporoka pred pričami, pri kateri oporoko podpišeta tudi dve priči, ki jamčita za njeno ustreznost in veljavnost. Poleg teh poznamo tudi sodno oporoko. Pri sodni oporoki zapustnik ni sposoben sam napisati oporoke, zato pooblasti sodišče, da na podlagi njegovih želja napiše oporoko. Sodišče oporoko na glas prebere, nato pa jo podpišeta tako zapustnik kot tudi dve priči.

Kaj bi svetoval odvetnik za dedovanje glede oporoke v tujem jeziku?

Da bi se proces dedovanja izpeljal kar se da hitro in učinkovito, bi vsak odvetnik za dedno pravo svetoval, da si zapustnik že predhodno uredi pomoč tolmača. Veliko bolje je, če je oporoka napisana v slovenskem jeziku, saj se proces dedovanja zaključi hitreje in brez nepotrebne slabe volje. Tolmač lahko zapustniku pomaga že ob samem pisanju oporoke. Splošno pravilo pa je, da je lahko oporoka napisana v kateremkoli jeziku, kar ne vpliva na njeno veljavnost.

Svetujemo vam, da se že pred pisanjem oporoke obrnete na odvetnika za dedovanje. Ta ima ogromno izkušenj in znanja ter vam bo znal pravilno svetovati, katera vrsta oporoke je najbolj primerna za vas. Poleg tega bo opredelil vse elemente, ki jih mora oporoka vsebovati za zagotovitev veljavnosti. Če pri pisanju oporoke niso upoštevana vsa zakonska pravila in predpisi, je lahko oporoka namreč neveljavna. V tem primeru je stanje enako, kot če oporoke sploh ne bi bilo, kar pomeni, da nastopi dedovanje na podlagi zakona. To lahko med dediči povzroči nemir in razdre družinske odnose. Da bi se temu izognili, je smiselno, da se pisanja oporoke lotite na pravilen način. Napotke in nasvete vam bo dal odvetnik za dedovanje.

Če iščete dobro in učinkovito pravno pomoč, se obrnite na našo odvetniško pisarno, v kateri zaposlujemo odločne strokovnjake s področja dednega prava. Pokličite nas, naši odvetniki pa se bodo oglasili pri vas in vam podali vse relevantne informacije, da bo pisanje oporoke enostavno, proces dedovanja pa izpeljan hitro in brez nepotrebnih zapletov.

Ocena

Zapuščina brez dedičev

Zapuščina brez dedičev in kako poteka

Zapuščina brez dedičev je urejena z dednim pravom. Gre za skupek zakonov, ki urejajo pravno podlago in podajajo pravila za prenos premoženja s pokojnika na dediče.

Davek na oporoko

Kako se izračuna davek na oporoko?

Odkrijte kakšna je zakonska opredelitev davka na oporoko in kako se davek na oporoko izračuna? Podrobnosti tukaj

DIGITALNA OPOROKA

Digitalna oporoka

Digitalna oporoka pa je postala precej priljubljena, saj gre za enako vrsto dokumenta, le da je ta zapisan in hranjen v digitalni obliki.

MEDNARODNA OPOROKA

Mednarodna oporoka

Mednarodna oporoka je veljavna, če je sestavljena v pisni obliki, pri čemer ni nujno, da je napisana lastnoročno.

ALOGRAFSKA OPOROKA

Alografska oporoka

Alografska oporoka ali z drugo besedo pisna oporoka pred pričami je ena izmed zakonsko predpisanih oblik, ki jo med drugimi predvideva Zakon o dedovanju.

dedovanje zakonskih ali izvenzakonskih otrok

Dedovanje zakonskih ali zunajzakonskih otrok

Dedovanje zakonskih ali zunajzakonskih otrok je postopek, pri katerem se premoženje pokojnika prenese na njegove dediče.

Dedovanje denarja oziroma zapustnikov denar

Dedovanje denarja oziroma zapustnikov denar

Dedovanje denarja je zapuščinski postopek, pri katerem se premoženje zapustnika prenese na njegove dediče.

Dedovanje premoženja v tujini

Dedovanje premoženja v tujini

Dedovanje premoženja v tujini predstavlja prenos premoženja in obveznosti zapustnika na njegove dediče. Pogosto se zgodi, da zapustnik poseduje določeno premoženje v tujini.

izročitev dediščine

Izročitev dediščine

Izročitev dediščine, znana tudi kot dedovanje, je pravni postopek, s katerim se premoženje preminule osebe prenese na dediče. Ta proces ureja številna pravila in postopke, ki jih določajo različni zakoni in pravni sistemi

ženitna pogodba

Ženitna pogodba

Ženitna pogodba, znana tudi kot predporočna pogodba, je pravni dokument, ki ga skleneta bodoča zakonca pred sklenitvijo zakonske zveze.

mrliški list

Mrliški list

Mrliški list pokojnika je uradni dokument, ki potrjuje smrt osebe in vključuje ključne podatke o pokojniku. V Sloveniji in mnogih drugih državah je izdajanje mrliškega lista regulirano z zakonom, izda pa ga pristojni matični urad.

Sodna taksa pri dedovanju

Sodna taksa pri dedovanju

Sodna taksa pri dedovanju je znesek, ki ga je treba plačati za izvedbo sodnega postopka in je določen v Zakonu o sodnih taksah. Višina sodne takse je odvisna od vrednosti zapuščine, ki se deduje.

POKLIČITE