Obstaja več načinov, kako rešiti problem hipotekarnega kredita v primeru ločitve ali razveze zakonske zveze.

Kaj se ob ločitvi ali razvezi zgodi s kreditom in hipoteko nad nepremičnino?

Po zakonu velja, da oba zakonca oz. zunajzakonska partnerja v skupno premoženje prispevata enako. V kolikor se eden od zakoncev oz. partnerjev ne strinja, mora seveda dokazati, da je prispeval več od drugega zakonca oz. zunajzakonskega partnerja. Veliko je primerov, ko kredit odplačuje samo en zakonec. V tem primeru običajno nastane problem, saj mora drugi zakonec dokazati, koliko je prispeval z drugimi sredstvi, npr. finančnimi dejanji, kot so plačevanje tekočih mesečnih računov, investicije v nepremičnino ter stroški za nakup drugih stvari, ki sta se jih in se jih morda še poslužujeta. V to štejejo tudi ostala dejanja, kot so vzgoja in skrb za otroke itd. V tem primeru se potem ovrednoti razmerje prispevkov obeh zakoncev in določi, ali je bil prispevek obeh enakovreden, lahko pa se naredi tudi razmejitev deleža soprispevka obeh zakoncev. Seveda sta oba zakonca v obeh primerih upravičena do določenega deleža skupnega premoženja.

Pri ločitvi ali razvezi zakonske zveze lahko pride do zapleta glede hipotekarnega kredita, ki sta ga partnerja vzela pri banki. Naš odvetnik za delitev premoženja in ločitveni postopek bo s svojim delom poskrbel, da bosta obe strani zadovoljni.

Delitev premoženja ob ločitvi je povsem ločen postopek, seveda pa vsekakor zelo povezan z ločitvenim postopkom.

Naš odvetnik vam v tem članku izpostavlja nekaj načinov oz. primerov iz prakse glede reševanja problema najetja hipotekarnega kredita v primeru ločitve:

  • Ena možnost je, da se oba partnerja dogovorita, da bosta še naprej bivala v nepremičnini in odplačevala kredit glede na dogovor. To lahko storita kot doslej, lahko pa skleneta nov dogovor glede tega, kdo bo prispeval določen znesek k mesečnemu odplačilu obroka.
  • Druga možnost je, da se eden od partnerjev odseli iz nepremičnine, ob dejstvu, da še vedno ostane solastnik nepremičnine, ter plačuje svoj del kredita kot solastnik.
  • Tretja možnost je, da eden od partnerjev izplača drugega partnerja. Tisti partner, ki je izplačal drugega partnerja, ostane v nepremičnini še naprej. V tem primeru partner, ki ostane v nepremičnini, poplača oziroma prevzame kredit partnerja, ki se je odselil in se izplačal.
  • Četrta možnost je, da se oba partnerja odselita iz nepremičnine in jo prodata. Izkupiček od prodaje namenita za poplačilo hipotekarnega kredita, preostanek pa razdelita na podlagi pravične delitve premoženja.

Možne so še druge rešitve, ki pa jih je treba določati specifično za vsak posamezen primer. Kadar ločitev in delitev premoženja zajemata tudi kredite in nepremičnine, je postopek na žalost toliko bolj zapleten.

Naš odvetnik za delitev premoženja ob ločitvi vam lahko razdelitev premoženja ob ločitvi oz. razvezi zakonske zveze pomaga rešiti na najbolj miren in enostaven način. Zavedamo se, da so zgodbe, v katere so vključeni še hipotekarni ali drugi krediti in skupne nepremičnine, zelo naporne za oba zakonca oz. partnerja, ki se ločujeta. Če k temu dodamo še skupne otroke, pa lahko dobimo precej stresno situacijo, ki vam jo lahko na srečo pomaga rešiti dober odvetnik.

Ocena

ženitna pogodba

Ženitna pogodba

Ženitna pogodba, znana tudi kot predporočna pogodba, je pravni dokument, ki ga skleneta bodoča zakonca pred sklenitvijo zakonske zveze.

ločitev s tujcem

Ločitev s tujcem ali razveza zakonske zveze od tujca

Ločitev s tujcem oziroma razveza zakonske zveze od tujca vam lahko povzroči številne nevšečnosti. Odvetnik za ločitev od tujca vam bo pomagal.

IZROČILNA POGODBA MED ZAKONCEMA

Izročilna pogodba med zakoncema

Izročilna pogodba med zakoncema mora vključiti tudi potomce izročitelja. Izročitelj premoženja z izročilno pogodbo ne more izročiti le zakoncu.

kako izseliti partnerja ali najemnika

Kako izseliti partnerja ali najemnika

Kako izseliti partnerja ali najemnika? Če ste se znašli v situaciji, ko želite izseliti partnerja ali najemnika, je naš odvetnik pravi za vas.

KAKO SE LOČITI

Kako se ločiti

Kako se ločiti, če je ločitev sporazumna? Kako se ločite, če ločitev ni sporazumna? Naš odvetnik vam pomaga pri obeh načinih ločitve.

DELITEV PODJETJA OB LOČITVI

Delitev podjetja ob ločitvi

Odvetnik za delitev podjetja ob ločitvi vam bo lahko pravno pomagal, da se bo premoženje, ki ga imata zakonca v podjetju, pravilno porazdelilo.

HITRA LOČITEV OZ. HITRA RAZVEZA ZAKONSKE ZVEZE

Hitra ločitev oziroma hitra razveza zakonske zveze

Pojem hitra ločitev oziroma hitra razveza zakonske zveze se pogosto pojavlja ob vprašanjih, kot so »ali se lahko hitro ločim«, »kako se lahko najhitreje ločim«, »koliko časa bo trajala ločitev

VLOGA ZA LOČITEV

Vloga za ločitev

Vloga za ločitev je lahko sporazumna ali brez sporazuma. Postopek ločitve oziroma razveze zakonske zveze je lahko sporazumen ali pa se izvede brez sporazuma.

SPORAZUM O DELITVI SKUPNEGA PREMOŽENJA

Sporazum o delitvi skupnega premoženja

S sporazumom o delitvi skupnega premoženja se zakonca sporazumeta glede vprašanj, ki predstavljajo razdelitev skupnega premoženja.

Delitev skupnega premoženja zakoncev

Delitev skupnega premoženja zakoncev je lahko enostaven in hiter ali pa zahteven in dolgotrajen proces. Vse je odvisno od tega, v kakšnih odnosih se partnerja ločujeta in ali se lahko o delitvi skupnega premoženja sporazumno dogovorita.

Izselitev najemnika ali partnerja

Izselitev najemnika ali partnerja se v praksi žal mnogokrat zaplete in primeri, ko se obe strani brez problema in nemudoma dogovorita o vseh podrobnostih, so zelo redki. Pravna sredstvo je opomin ali tožba za izselitev najemnika ali partnerja,

Kako začeti ločitev oziroma ločitveni postopek

Ločitev ali ločitveni postopek se lahko začne na podlagi sporazuma kot sporazumna ali kot nesporazumna ločitev.

POKLIČITE