Pri iskanju dobrega odvetnika za delitev premoženja je pomembno najti strokovnjaka, ki ima izkušnje na področju družinskega prava, dedovanja, ločitev in delitve premoženja.

KAKO VAM LAHKO POMAGA DOBER ODVETNIK ZA DELITEV PREMOŽENJA?

Kaj pomeni delitev premoženja in na kakšen način se premoženje deli?

Če se zakonca odločita za razvezo zakonske zveze, se njuno skupno premoženje, ki sta ga ustvarila v času trajanja zveze, razdeli. Gre za postopek, ki se lahko zgodi sporazumno ali nesporazumno. Delitev premoženja pa je tudi pojem, ki se uporablja za delitev med dediči po smrti zapustnika ali za delitev med solastnike. Delitev premoženja je urejena v Stvarnopravnem zakoniku, ki jasno opredeljuje pravila, na podlagi katerih se premoženje deli po smrti zapustnika.

Na kakšen način poteka sporazumna delitev premoženja s pomočjo dobrega odvetnika za delitev premoženja?

Premoženje se sporazumno deli, če obstaja pogodba, na podlagi katere se solastniki dogovorijo o deležih, ki jih bodo prejeli. Dogovor med solastniki je stvar preferenc, kar pomeni, da ga zakon ne omejuje. Solastniki se lahko dogovorijo, da bodo morebitne razlike poplačali v denarju ali v drugi obliki, pomembno je le, da se s tem strinjajo vsi. Omeniti je treba še, da lahko pri takšni obliki delitve nastanejo obveznosti za plačilo davka.

Dober odvetnik razdelitev premoženja vam lahko pomaga pri oblikovanju dokumentacije. Dobro oblikovana pogodba med solastniki je namreč bistven element, na podlagi katerega poteka sporazum. Poleg tega vam lahko odvetnik tudi svetuje in vas vodi skozi celoten proces delitve. V pogodbi mora biti jasno navedeno, kolikšen delež prejme posamezni solastnik in kaj vse obsega ta delež. Dober odvetnik za delitev premoženja lahko posreduje tudi kot mediator ter na ta način zagotovi, da so zadovoljeni vsi interesi posameznega solastnika.

Na kakšen način poteka sodna delitev premoženja s pomočjo dobrega odvetnika za delitev premoženja?

Če se solastniki ne morejo dogovoriti, kako se bo njihovo premoženje delilo, se v proces vmeša sodišče. Sodišče premoženje deli na način, da vsak solastnik prejme tisti delež, za katerega je izrazil upravičen interes.

V praksi se velikokrat zgodi, da solastnik ne more prejeti svojega deleža, saj ni možno niti izplačilo razlike v vrednosti ali pa bi izplačilo zmanjšalo vrednost stvari. V takšnem primeru se sodišče odloči, da se stvar proda in se kupnina pravično razdeli med solastnike na podlagi njihovih solastniških deležev.

Če se solastniki ne morejo dogovoriti niti o tem, kakšen delež jim pripada, o tem odloči sodišče v ločenem postopku. Da bi se omenjeni postopek sprožil, mora eden izmed solastnikov na sodišče podati tožbo za ugotovitev solastniškega deleža. Dober odvetnik za delitev premoženja vas bo že na začetku opozoril o tem, kakšne so vaše možnosti glede deleža, in vas napotil na pravi organ. Če bo ugotovil, da je delež solastnika večji kot v uradnih evidencah, bo seveda solastnika na to tudi opozoril in ga vodil pri procesu pridobitve svojega deleža.

MEDIJI O NAS

DELO – Vse več slovenskih parov sklepa predporočne pogodbe

DELO – Vse več slovenskih parov sklepa predporočne pogodbe

Perečo tematiko so nam pomagali osvetliti za ločitve specializirana odvetnica Nina Šibila, na Statističnem uradu Republike Slovenije, na Okrožnem sodišču v Ljubljani in Notarski zbornici Slovenije. V Sloveniji se v povprečju vsak dan uradno razide šest parov. Povprečna starost ob tem je pri moških 48 let, pri ženskah pa tri leta manj. Domneva, da je skoraj vsakdo po ločitvi materialno na slabšem, če ne sodi ravno v razred milijonarjev, ni iz trte izvita. Primer tega sta svetovno najbolj znana sveže ločena para Brangelina in Bennifer.

24ur.com – V ZDA število ločitev v času pandemije naraslo, pri nas upadlo

24ur.com – V ZDA število ločitev v času pandemije naraslo, pri nas upadlo

Za uspešen zakon je potrebno veliko dela, v času pandemije, ko je ves svet postavljen na glavo, pa odnosi še bolj trpijo. Za mnoge pare so bili stres, izguba služb in druge težave, povezane s pandemijo, kaplja čez rob. V številnih državah, predvsem v ZDA, tako letos beležijo porast števila razvez. Pri nas je bilo doslej ločitev manj kot prejšnja leta, a manj je bilo tudi porok.

Na kakšen način se deli premoženje s pomočjo odvetnika za delitev premoženja?

Poznamo sporazumno in nesporazumno delitev premoženja. Na kakšen način se bo premoženje delilo, je odvisno predvsem od tega, v kakšnih odnosih so osebe, med katerimi se premoženje deli. Odvetnik za delitev premoženja vam bo svetoval, da se odločite za sporazumno delitev premoženja, saj je stroškovno učinkovitejša in hitrejša. Ker je delitev premoženja pogosto povezana z nestrinjanjem posameznih solastnikov, pa sporazumna delitev v praksi ni pogosta. Če se solastniki ne morejo soglasno dogovoriti o deležih, ki jih bo posamezen solastnik prejel, govorimo o nesporazumni delitvi. Pri nesporazumni delitvi se v proces vmeša tudi sodišče, ki na podlagi dokazov presodi, kakšen delež bo prejel posamezen solastnik.

Katere so glavne prednosti sporazumne delitve premoženja in kako lahko pomaga odvetnik za delitev premoženja?

Sporazumna delitev premoženja je za vse udeležence veliko boljša rešitev kot nesporazumna. Dober odvetnik za delitev premoženja ne bo gledal le na svojo korist, ampak bo strankam skušal svetovati in jih prepričati v sporazumno delitev. Poleg stroškovne učinkovitosti pa je sporazumna delitev tudi hitrejša. Ker sodišču ni treba presojati, zbirati dokazov in organizirati razprave, se postopek zaključi hitreje in solastniki svoj delež ter lastninsko pravico dobijo prej kot pri nesporazumni delitvi.

Ali je treba v procesu delitve premoženja nujno najeti storitev odvetnika za delitev premoženja?

Odvetnik za delitev premoženja vam v procesu delitve lahko precej pomaga. Njegovo znanje in izkušnje bodo namreč poskrbele, da boste našli hitro in učinkovito rešitev za vsako težavo, ki se v procesu pojavi. Delitev premoženja se lahko velikokrat zaplete, saj se solastniki ne strinjajo z deleži. V tem primeru odvetnik za delitev premoženja svojo stranko zastopa na sodišču in ji pomaga doseči želeni rezultat.

Odvetnik za delitev premoženja lahko na podlagi želj in preferenc strank tudi oblikuje sporazum za delitev. Če gre za delitev med zakoncema, je to lahko že predporočna pogodba. Na njeni osnovi se zakonca vnaprej (pred sklenitvijo zveze) dogovorita, kako se bo premoženje delilo v primeru razveze. Pomaga pa lahko tudi pri oblikovanju oporoke, ki je zelo zaželen dokument, na podlagi katerega se premoženje deli med dediče po smrti zapustnika.

Katere so lastnosti dobrega odvetnika za delitev premoženja?

Odvetnik za delitev premoženja mora biti sočuten in racionalen. Svojim strankam mora kljub njihovi čustveni vpletenosti svetovati objektivno in v zakup vzeti tudi dobrobit otrok (če gre za delitev med zakoncema).

Strankam mora jasno predstaviti obveznosti in pravice, ki izhajajo iz procesa in same delitve premoženja, ter sodelovati v procesu mediacije. Njegova bistvena naloga je, da skuša na miren in stroškovno učinkovit način poiskati rešitev, če se stranke ne morejo sporazumno dogovoriti o delitvi.

Kaj se zgodi, če se solastnik ne strinja s prodajo premoženja?

V praksi solastniki velikokrat predlagajo, da namesto prodaje stvar pripada njim v celoti. Sodišče lahko takšen predlog sprejme ali pa zavrne. Če ga sprejme, mora pooblaščeni cenilec oceniti vrednost te stvari, kupnino pa pokrije solastnik, ki je omenjeno predlagal. Ta kupnina se nato glede na lastniške deleže porazdeli med ostale solastnike.

Če si te stvari želijo tudi ostali solastniki, sodišče samo presodi, komu bo ponudilo možnost plačila kupnine. Prednost se določi glede na velikost idealnih deležev, dosedanje rabe te stvari in potrebe posameznega solastnika.

Ko sodišče deli premoženje, pri tem upošteva tudi socialno funkcijo premoženja oziroma lastnine. Če bi delitev premoženja posameznemu lastniku prinesla številne nevšečnosti, lahko sodišče takšno delitev odloži na kasneje.

Kako pa poteka delitev premoženja med zakoncema s pomočjo dobrega odvetnika za delitev premoženja?

Tudi delitev premoženja med zakoncema se lahko izvede sporazumno ali nesporazumno. Sporazumna delitev je delitev na podlagi dogovora, ki ga nato overi notar. Nesporazumna delitev pa se izvede na sodišču, in sicer na predlog enega izmed partnerjev. V tem primeru sodišče v pravi fazi najprej ugotovi, kaj vse sodi v skupno premoženje. V tej fazi določi tudi delež posameznega zakonca na skupnem premoženju. V drugi fazi sodišče odloči, katere stvari spadajo v posamezni delež zakonca.

Kaj vse spada v skupno premoženje zakoncev?

Skupno premoženje ni tisto premoženje, ki ga zakonca pridobita šele po številnih letih skupnega življenja, ampak je premoženje, ki ga pridobita z delom kadarkoli v času trajanja zveze. Enako velja tudi za zunajzakonske partnerje. Če ima eden od zakoncev višji dohodek od drugega, to ne pomeni, da ima tudi več pravic na skupnem premoženju. Predvsem to velja, če je drugi zakonec več prispeval k skrbi za dom in družino. To seveda ni splošno pravilo. S temi vprašanji se ukvarja sodišče, ki obravnava vsak primer posebej.

Ali je smiselno za pomoč pri delitvi premoženja prositi odvetnika za delitev premoženja?

Dober odvetnik za delitev premoženja je pravi naslov za vsa vprašanja, ki so vezana na omenjeno tematiko. Delitev premoženja lahko hitro postane kompleksen in dolgotrajen proces, sploh če se solastniki ali zakonca ne morejo sporazumno dogovoriti o lastništvu. Dober odvetnik za delitev premoženja vam bo svetoval tako, da nihče ne bo oškodovan, v določenih primerih pa bo nastopil tudi kot mediator.

Dober odvetnik za delitev premoženja mora ščititi interese svojih strank. Poleg tega mora biti svojim strankam na voljo, kadarkoli ga potrebujejo, in svetovati razumno. Ker je delitev premoženja velikokrat postopek, v katerem se prepletajo tudi čustvene vezi v intimnih odnosih, mora imeti dober odvetnik za delitev premoženja sočutje do svojih strank ter občutek za ljudi in jim mora znati prisluhniti. Prepoznati mora potrebe svojih strank in ravnati hitro in učinkovito, saj je v takšnih primerih čas velikokrat denar.

Poleg omenjenih lastnosti se dober odvetnik za delitev premoženja poglobi v vsak primer posebej. To je pomembno, ker ima vsak primer določene specifike, ki jih je treba prepoznati in ravnati skladno z njimi.

Če potrebujete dobrega odvetnika za delitev premoženja, se obrnite na našo odvetniško pisarno. Pri nas zaposlujemo vrhunske strokovnjake, ki so pomagali rešiti zelo zahtevne primere po vsej Sloveniji. Našo odvetniško pisarno odlikuje ažurnost, kar pomeni, da smo svojim strankam vedno na voljo za pomoč in pravni nasvet. Zapomnite si, da je v procesu delitve premoženja pametno imeti odvetnika, ki bo varoval in ščitil vaše interese.

Ocena

ženitna pogodba

Ženitna pogodba

Ženitna pogodba, znana tudi kot predporočna pogodba, je pravni dokument, ki ga skleneta bodoča zakonca pred sklenitvijo zakonske zveze.

ŠVICARSKI FRANKI

Švicarski franki – ali se vam splača imeti valuto CHF

Švicarski franki so tuja valuta, ki je veljala do leta 2008, za zelo stabilno. Švicarski franki so predstavljali nizko valutno tveganje .

ločitev s tujcem

Ločitev s tujcem ali razveza zakonske zveze od tujca

Ločitev s tujcem oziroma razveza zakonske zveze od tujca vam lahko povzroči številne nevšečnosti. Odvetnik za ločitev od tujca vam bo pomagal.

bančno pravo

Bančno pravo

Bančno pravo je pravo, ki izhaja iz poslovanja s finančnimi in bančnimi trgi. Ureja ga Zakon o bančništvu. Glavni namen bančnega prava je, da definira in ureja dobre prakse v bančništvu ter služi kot pravni pripomoček za dobro vedenje dejavnosti bank in finančnih inštitucij.

oporoka pri notarju

Notarska oporoka in cena oporoke pri notarju

Cena oporoke pri notarju se razlikuje glede na kompleksnost oporoke. Naš odvetnik vam bo pripravil oporoko, ki jo bo nato overil naš notar.

IZROČILNA POGODBA MED ZAKONCEMA

Izročilna pogodba med zakoncema

Izročilna pogodba med zakoncema mora vključiti tudi potomce izročitelja. Izročitelj premoženja z izročilno pogodbo ne more izročiti le zakoncu.

odpoved pogodbe

Odpoved pogodbe o zaposlitvi in vzorec

Odpoved pogodbe mora biti pravilno urejena. Odpoved pogodbe se razlikuje glede na vrsto sklenjene pogodbe.

odsvojitev poslovnega deleža

Odsvojitev poslovnega deleža

Odsvojitev poslovnega deleža je postopek, v katerem družbenik svoj poslovni delež proda oziroma ga odsvoji na katerikoli drug način.

Prepis podjetja

Prepis podjetja

Prepis podjetja je postopek, v katerem se pravna oseba prepiše na drugega lastnika, ki je lahko družinski član ali pa tretja oseba.

kako izseliti partnerja ali najemnika

Kako izseliti partnerja ali najemnika

Kako izseliti partnerja ali najemnika? Če ste se znašli v situaciji, ko želite izseliti partnerja ali najemnika, je naš odvetnik pravi za vas.

KAKO SE LOČITI

Kako se ločiti

Kako se ločiti, če je ločitev sporazumna? Kako se ločite, če ločitev ni sporazumna? Naš odvetnik vam pomaga pri obeh načinih ločitve.

DELITEV PODJETJA OB LOČITVI

Delitev podjetja ob ločitvi

Odvetnik za delitev podjetja ob ločitvi vam bo lahko pravno pomagal, da se bo premoženje, ki ga imata zakonca v podjetju, pravilno porazdelilo.

POKLIČITE