Kazalo
Alografska oporoka je poseben dokument, ki ga sestavi zapustnik pred svojo smrtjo in z njim izrazi svojo poslednjo voljo glede delitve svojega premoženja po smrti. Gre za zelo zaželen dokument, saj na podlagi oporoke zapustnik že sam opredeli, na kakšen način si želi, da se njegovo premoženje razdeli med dediče. Zaradi tega kasneje tudi manj pogosto pride do sporov med dediči, zapuščinska obravnava pa je zaključena veliko hitreje.
Kaj je alografska oporoka?
Alografska oporoka ali z drugo besedo pisna oporoka pred pričami je ena izmed zakonsko predpisanih oblik, ki jo med drugimi predvideva Zakon o dedovanju. Alografska oporoka je oporoka, ki jo lahko napiše druga oseba v imenu zapustnika, za njeno veljavnost pa je ključno, da jo podpiše zapustnik sam. Ta vrsta oporoke se napiše v navzočnosti dveh prič, zapustnik pa lastnoročno podpiše listino, ki jo je v njegovem imenu sestavila tretja oseba. Zapustnik mora pred podpisom tudi izjaviti, da je vsebina oporoke dejansko njegova poslednja volja, nato pa s svojim lastnoročnim podpisom to tudi potrdi. Na alografsko oporoko se morata podpisati tudi obe navzoči priči.
Najbolj priljubljena oblika oporoke pri nas pa je še vedno lastnoročna oporoka. To napiše in podpiše zapustnik sam. Lastnoročna oporoka se od alografske oporoke razlikuje v tem, da lahko alografsko oporoko v imenu zapustnika napiše tretja oseba, pri lastnoročni oporoki pa je pogoj za njeno veljavnost lasten zapis zapustnika. Prav tako morata biti pri alografski oporoki prisotni še dve priči, medtem ko to pri lastnoročni oporoki ni potrebno. Slednjo lahko zapustnik napiše v odsotnosti vseh ostalih oseb.
V katerih primerih je alografska oporoka veljavna?
Za veljavnost alografske oporoke je ključno, da so izpolnjena pravila, določena v Zakonu o dedovanju. Eden izmed pogojev je, da je zapustnik v trenutku pisanja oporoke oporočno sposoben, kar pomeni, da je sposoben razumno in razsodno ravnati. Poleg tega mora zapustnik znati brati in pisati ter v celoti razumeti jezik, v katerem je oporoka sestavljena. Prav tako mora biti zapustnik starejši od 15 let in podati jasno izjavo, da zapisana vsebina predstavlja njegovo resnično poslednjo voljo. Vsebina oporoke mora biti določljiva ter moralno in zakonsko nesporna.
Kakšna so pravila, ki veljajo za alografsko oporoko?
Za veljavnost alografske oporoke velja pravilo, da ni pomembno, kdo jo napiše in na kakšen način je oporoka zapisana. Lahko je natipkana ali pa napisana na roko s strani tretje osebe. Pomembno je le, da jo zapustnik lastnoročno podpiše in s tem zagotovi ustreznost vsebine v oporoki. Poleg zapustnika jo morata podpisati obe navzoči priči. Alografska oporoka je smiselna, kadar zapustnik iz kateregakoli razloga ni sposoben sam napisati oporoke, ko gre za dedovanje kompleksnejšega premoženja ali ko gre za zapletene odnose med zapustnikom in dediči ali med samimi dediči.
Kdo običajno napiše alografsko oporoko?
Pisno oporoko pred pričami oziroma alografsko oporoko navadno napiše sorodnik zapustnika, pripravi pa jo lahko tudi pravni strokovnjak ali odvetnik. Bistveno je, da zapustnik omenjeni osebi izjavi svojo poslednjo voljo, ta pa se nato zapiše na papir.
Kdo vse so lahko priče pri alografski oporoki?
Za veljavnost oporoke pred pričami je izrednega pomena, da tudi priče izpolnjujejo zakonsko določene pogoje. Eden izmed pogojev je, da priča ni ožji sorodnik zapustnika, kot so njegovi otroci, starši, posvojitelji, tete, strici ipd. Priči morata biti pismeni in razumeti jezik, v katerem je oporoka zapisana. Priči morata biti tudi polnoletni in poslovno sposobni.
Čemu služi oporoka?
Ne glede na obliko oporoke je njen glavni namen zagotavljanje uveljavitve zapustnikove poslednje volje. Poslednja volja zapustnika se predstavi na zapuščinski obravnavi, v okviru katere sodišče dedičem razkrije vsebino oporoke. Če ni ugovorov glede njene veljavnosti, se lahko zapuščinska obravnava zaključi hitro in brez zapletov. V primerih, ko zapustnik ni imel premoženja ali je njegovo premoženje sestavljeno zgolj iz premičnin, se zapuščinska razprava pogosto sploh ne izvede. Postopek se zaključi z izdajo sklepa o dedovanju, ki postane pravnomočen v nekaj dneh. Če zapuščinske razprave ni, se sklep o dedovanju izda na podlagi listin v spisu in morebitnih pisnih izjav dedičev.
Zakaj je pomoč odvetnika pri pisanju alografske oporoke dobrodošla?
Če zapustnik želi, da je njegova poslednja volja dejansko tudi izpolnjena, je pomembno, da je oporoka veljavna. Da bi se izognili nevšečnostim na zapuščinski obravnavi, pa mora biti oporoka napisana skladno s pravili, ki jih določa zakon.
Priporočljivo je, da se zapustnik pred pisanjem alografske oporoke posvetuje z odvetnikom. Odvetnik bo preučil njegov primer in svetoval najprimernejšo obliko oporoke glede na specifične okoliščine. Poleg tega bo poskrbel, da bo oporoka sestavljena skladno z zakonom, kar bo zagotovilo njeno veljavnost in omogočilo, da se zapustnikova poslednja volja v celoti izpolni. Prav tako bo odvetnik svetoval glede izbire prič in ključnih elementov oporoke, pri čemer bo oblikovanje vsebine alografske oporoke prepustil zapustniku.