stečaj zapuščine

Stečaj zapuščine omogoča upnikom, da se poplačajo iz zapuščine dolžnika.

Stečaj zapuščine pomeni, da se upniki zapustnika lahko poplačajo

Po smrti katerekoli fizične osebe je možno izvesti postopek stečaja zapuščine. Postopek stečaja zapuščine poteka na sodišču, ki je pristojno glede na stalno ali začasno prebivališče zapustnika, če je to v Republiki Sloveniji. Če zapustnik nima nobenega prebivališča v Republiki Sloveniji, se postopek izvaja prek sodišča, ki je pristojno glede na kraj, v katerem se nahaja premoženje, ki spada v zapuščino.

Kakšen je namen uvedbe postopka stečaja zapuščine?

Cilj postopka stečaja zapuščine je poplačilo terjatev upnikov do zapustnika, ki se pridobijo iz stečajne mase. Namen je, da se vsi upniki z navadnimi terjatvami do zapustnika poplačajo sočasno in v enakih delih.

Kdo so stranke postopka stečaja zapuščine?

Stranke samega postopka stečaja zapuščine so zapustnikov dedič oziroma dedinja, če se ta oseba ni odpovedala dediščini v zakonskem roku. Stranka postopka je seveda tudi upnik, ki je pravočasno v predpisanem zakonskem roku opravil potrebna dejanja za uveljavitev svojih terjatev za stečaj zapuščine. Stranka postopka stečaja je lahko tudi upnik, ki ni pravočasno izvedel dejanj, potrebnih za uveljavitev terjatve, če je bila terjatev priznana.

Stranka postopka je lahko tudi RS, če je bila zapuščina prenesena na državo. V tem primeru je glavna stranka stečaja zapuščine država, pri čemer za sam postopek veljajo ista pravila kot za zapustnikove dediče.

Kaj se zgodi v primeru zapuščine brez dedičev?

Kadar je zapuščina brez dedičev, mora sodišče, ki izda sklep, o njej obvestiti RS. Država lahko zahteva, da se takšna zapuščina prenese v stečajno maso zapuščine, ki nima dedičev. V takšnem primeru velja, da je bil zapustnik insolventen. Upniki na ta način v postopku stečaja zapuščine pridobijo pravico do poplačila terjatev iz stečajne mase zapuščine brez dedičev.

Katera zakonska določila se uporabljajo za stečaj zapuščine?

Za postopek stečaja zapuščine se uporabljajo pravila, ki so določena v oddelkih 5.1.–5.10 Zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju.

Naša odvetniška pisarna vam lahko pomaga kot upniku, ki je imel terjatve do umrlega zapustnika. Zadeva se nanaša na stečaj zapuščine, saj je imel zapustnik priglašene upnike, vendar je v tem času preminil.

Ocena

dedovanje zakonskih ali izvenzakonskih otrok

Dedovanje zakonskih ali zunajzakonskih otrok

Dedovanje zakonskih ali zunajzakonskih otrok je postopek, pri katerem se premoženje pokojnika prenese na njegove dediče.

Oporoka v tujem jeziku

Oporoka v tujem jeziku

Oporoka v tujem jeziku je pravno veljavna, če je sestavljena v skladu z zakonodajo države, kjer se bo uporabila.

Dedovanje denarja oziroma zapustnikov denar

Dedovanje denarja oziroma zapustnikov denar

Dedovanje denarja je zapuščinski postopek, pri katerem se premoženje zapustnika prenese na njegove dediče.

Dedovanje premoženja v tujini

Dedovanje premoženja v tujini

Dedovanje premoženja v tujini predstavlja prenos premoženja in obveznosti zapustnika na njegove dediče. Pogosto se zgodi, da zapustnik poseduje določeno premoženje v tujini.

izročitev dediščine

Izročitev dediščine

Izročitev dediščine, znana tudi kot dedovanje, je pravni postopek, s katerim se premoženje preminule osebe prenese na dediče. Ta proces ureja številna pravila in postopke, ki jih določajo različni zakoni in pravni sistemi

ženitna pogodba

Ženitna pogodba

Ženitna pogodba, znana tudi kot predporočna pogodba, je pravni dokument, ki ga skleneta bodoča zakonca pred sklenitvijo zakonske zveze.

mrliški list

Mrliški list

Mrliški list pokojnika je uradni dokument, ki potrjuje smrt osebe in vključuje ključne podatke o pokojniku. V Sloveniji in mnogih drugih državah je izdajanje mrliškega lista regulirano z zakonom, izda pa ga pristojni matični urad.

Sodna taksa pri dedovanju

Sodna taksa pri dedovanju

Sodna taksa pri dedovanju je znesek, ki ga je treba plačati za izvedbo sodnega postopka in je določen v Zakonu o sodnih taksah. Višina sodne takse je odvisna od vrednosti zapuščine, ki se deduje.

dediščina

Dediščina

Dediščina je koncept, ki igra ključno vlogo v vseh družbah, saj omogoča prenos lastnine, pravic in obveznosti z ene generacije na drugo.

dedovanje nepremičnine (

Dedovanje nepremičnine

Dedovanje nepremičnine je postopek, s katerim se lastništvo nepremičnine prenese na dediče po smrti lastnika. V Sloveniji je dedovanje urejeno z Zakonom o dedovanju (ZD), ki določa pravila in postopke za dedovanje premoženja, vključno z nepremičninami.

dedovanje podjetja oziroma dedovanje poslovnega deleža

Dedovanje podjetja oziroma dedovanje poslovnega deleža

Dedovanje podjetja oz. dedovanje poslovnega deleža v družinskem podjetja je proces, ki zahteva usklajevanje pravnih, finančnih in družinskih interesov.

dedovanje skupnega premoženja

Dedovanje skupnega premoženja zakoncev

Dedovanje skupnega premoženja zakoncev se običajno uredi v primeru smrti enega od zakoncev. Dedovanje skupnega premoženja zakoncev – kako poteka in kaj pomeni?

POKLIČITE