Kazalo
Izročilna pogodba med zakoncema ne more obstajati, če niso vključeni še potomci izročitelja.
IZROČILNA POGODBA MED ZAKONCEMA
Skupno premoženje zakoncev predstavlja tisto premoženje, ki sta ga zakonca skupaj pridobila z delom ali na odplačen način
ALI PREMOŽENJE, PRIDOBLJENO NA PODLAGI IZROČILNE POGODBE MED ZAKONCEMA, SPADA V SKUPNO PREMOŽENJE ZAKONCEV?
V primeru, da v pogodbi ni navedeno, da je nekaj pridobljeno na odplačen način, se ne more in ne sme šteti za skupno premoženje. To pomeni, da premoženje, ki ni bilo pridobljeno z delom ali na odplačen način med trajanjem zakonske zveze ali življenjske skupnosti partnerjev, ne spada v skupno premoženje zakoncev. Izročilna pogodba izročitelju omogoča razdelitev premoženja med potomce ali posvojence ter njihove potomce. Poleg tega je mogoče v izročilno pogodbo vključiti tudi zakonca. To pomeni, da izročitelj premoženja s pomočjo izročilne pogodbe ne more razdeliti samo zakoncu.
KDAJ SE LAHKO ŠTEJE PREDMET IZROČILNE POGODBE MED ZAKONCEMA ZA SKUPNO PREMOŽENJE
V primeru, da je bilo premoženje na podlagi izročilne pogodbe pridobljeno odplačno z dejanji izročenca oz. zakonca na različne načine, spada v skupno premoženje zakoncev. Vendar pa se premoženje, ki je bilo na podlagi izročilne pogodbe pridobljeno na neodplačen način, šteje za darilo. Takšno premoženje ne more biti del skupnega premoženja zakoncev in se v primeru dedovanja vrne v zapuščino, saj je bilo pridobljeno na neodplačen način.